Kategorie

Zmarła czwarta osoba po szczepieniu przeciwko COVID-19. Kobieta zaszczepiona była w Mysłowicach

Zmarła czwarta osoba po szczepieniu przeciwko COVID-19. Kobieta zaszczepiona w Mysłowicach – czytamy w ogólnopolskim raporcie niepożądanych odczynów poszczepiennych.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

W ogólnopolskim raporcie niepożądanych odczynów poszczepiennych odnotowano, że w jej przypadku od 27 stycznia utrzymywała się gorączka (38,0-38,4 st.). Kobieta ponadto cierpiała na biegunkę i wymioty. Następnie pojawiły się powikłania: obrzęk płuc oraz podejrzenie zapalenia płuc. Mieszkanka Mysłowic zmarła w piątek, 29 stycznia.

Setki tysięcy ludzi przyjęło już szczepionkę przeciw COVID-19 w Polsce. W niektórych przypadkach odnotowano NOP czyli niepożądane odczyny poszczepienne. W zdecydowanej większości miały one łagodną postać. Czym są NOP-y? Jak często występują i czy zawsze należy ich się bać? Wyjaśniamy poniżej.

NOP – co to jest?

Zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki – to oficjalna definicja niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP). Wyjątkiem jest podanie szczepionki przeciwko gruźlicy. W tym przypadku kryterium czasowe jest dłuższe niż cztery tygodnie. Uogólniając zatem, niepożądany odczyn poszczepienny to niepożądany efekt – pogorszenie stanu zdrowia (często chwilowe i łagodne), który wystąpi w określonym czasie wskutek szczepienia.

Jak rozpoznać NOP?

Niepożądane odczyny poszczepienne mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać. Najczęściej spotykamy się z łagodnymi przypadkami. Co to oznacza w praktyce? Pacjenci po podaniu szczepionki mają podwyższoną temperaturę, a miejsce ukłucia można rozpoznać po zaczerwienieniu. Te objawy znikają same po krótkim czasie.

Inne objawy NOP to wysypka, kaszel, biegunka czy dreszcze. To lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym. W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej
reakcji anafilaktycznej (to silna reakcja po kontakcie z substancją uczulającą) występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych.

NOP a szczepienie przeciwko COVID-19

Setki tysiące ludzi przyjęło już szczepionkę przeciwko COVID-19 w Polsce. Niepożądane odczyny poszczepienne odnotowano w kilkuset przypadkach i w zdecydowanej większości miały one łagodną postać.

Każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek, niepokojącego objawu, potrzebujący mogą otrzymać szybką i profesjonalną pomoc.
Bezpieczeństwo jest kluczowym kryterium, decydującym o dostępie do powszechności szczepień. W proces tworzenia szczepionki przeciwko COVID-19 zaangażowali się naukowcy z całego świata. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionek w krajach Unii Europejskiej wydaje niezależna Europejska Agencja Leków, po przeprowadzeniu wnikliwej weryfikacji tych produktów.

Bieżący raport dotyczący NOP

Dane na dzień: 29.01.2021 r.

Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 834 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 707 miały charakter łagodny – czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Źródło: gov.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Od 1 lutego ruszają galerie handlowe. Godziny dla seniorów skasowane

Protest w Rybniku pod komendą policji ws. wydarzeń w Face 2 Face: „To nie policja, to bandyci!!!”

Skandal! Kobieta umierała na ulicy, w tym czasie ktoś ukradł jej torebkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button