KrajRegionWiadomość dnia

Zmiana rządu jak trzęsienie ziemi! Macierewicz, Szyszko, Radziwiłł stracili stanowiska. Kto jeszcze? [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda powołał dziewięcioro nowych ministrów. Największa zmiana to Mariusz Błaszczak, który został szefem MON w miejsce Antoniego Macierewicza.

 

Szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych został Jacek Czaputowicz, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Ministrem Środowiska Henryk Kowalczyk, Ministrem Zdrowia Łukasz Szumowski, Ministrem Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, a Ministrem Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.

Resorty zmienili z kolei Mariusz Błaszczak i Andrzej Adamczyk. Pierwszy został Ministrem Obrony Narodowej, a drugi Ministrem Infrastruktury. Natomiast na stanowisku Ministra Finansów premiera Mateusza Morawieckiego zastąpiła Teresa Czerwińska.

Z dotychczas pełnionymi funkcjami pożegnali się: Antoni Macierewicz, Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko, Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski, Henryk Kowalczyk

 

-Jest dla nas sprawą najwyższej wagi, żebyśmy budowali Polskę silną i bezpieczną. Bezpieczną na granicach zewnętrznych, bezpieczną wewnątrz naszego kraju, bezpieczną finansowo – powiedział premier Mateusz Morawiecki, prezentując skład swojego gabinetu.

-Polska demokracja musi być demokracją z sercem. Demokracją, która służy i odnajduje nowe ścieżki: udziału ludzi w rządach, udziału ludzi w gospodarce, w bogaceniu się, zarówno duchowym, jak i materialnym” – stwierdził. Premier podkreślił, że chce stworzyć rząd, który łączy gospodarkę ze społeczeństwem, ale też wymiar europejski z wymiarem polskim – lokalnym. „Łączy wymiar globalny z Polską powiatową. Łączy prawo ze sprawiedliwością- – dodał.

Zgodnie z zapowiedzią, Prezes Rady Ministrów przestał pełnić funkcję Ministra Rozwoju i Finansów. Resortem finansów pokieruje Teresa Czerwińska, która dotychczas pełniła funkcję wiceministra i była odpowiedzialna m.in za przygotowanie budżetu państwa.

 

W związku z tym, że wdrażanie programów unijnych wchodzi w decydującą fazę, a niebawem rozpoczną się przygotowania do negocjacji nowej perspektywy, zdecydowano o utworzeniu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, na czele którego stanął Jerzy Kwieciński, dotychczasowy wiceminister rozwoju. Z kolei za kwestie związane z polityką gospodarczą, przedsiębiorczością oraz innowacyjnością odpowiadać będzie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, którym pokieruje Jadwiga Emilewicz, dotychczasowa wiceminister w resorcie rozwoju.

Za sprawy związane z ochroną zdrowia – jako nowy Minister Zdrowia – odpowiadać będzie minister Łukasz Szumowski – kardiolog i profesor nauk medycznych, który pełnił dotychczas funkcję wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Funkcję Ministra Spraw Zagranicznych objął Jacek Czaputowicz, profesor nauk społecznych, ekspert z dziedzinie stosunków międzynarodowych i jednocześnie dotychczasowy wiceminister Spraw Zagranicznych.

Natomiast funkcję Ministra Środowiska powierzono Henrykowi Kowalczykowi, który przekazał pełnienie funkcji Przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Jackowi Sasinowi.

 

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński w rządzie Mateusza Morawieckiego będzie pełnić funkcję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z kolei nadzorujący dotychczas ten obszar Mariusz Błaszczak przejmie odpowiedzialność za kierowanie Ministerstwem Obrony Narodowej.

Ze względu na szczególny priorytet, jakim dla rządu jest program Mieszkanie Plus, zaplanowano wydzielenie części zadań dotyczących budownictwa z dotychczasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i przekazanie ich do nowych struktur powstałych po zmianach w działach administracji rządowej. Na czele nowego Ministerstwa Infrastruktury stanął Andrzej Adamczyk.

Bezpośredni nadzór nad Ministerstwem Cyfryzacji przejmie Prezes Rady Ministrów. -Nasz rząd nie jest rządem przeciwko komuś, jest rządem za nową, coraz lepszą Polską i za nowymi celami -mówił premier Morawiecki dziękując ministrom, którzy nie znaleźli się w składzie jego gabinetu. „Nowi ministrowie i cała Rada Ministrów jest właśnie po to, żeby znajdywać te najlepsze drogi do naszego rozwoju. Żebyśmy budowali Polskę podmiotową, w ramach silnej Europy – Europy ojczyzn” – podsumował Mateusz Morawiecki.
(źr:TVS/KPRM)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close