REKLAMA
KategorieKrajSilesia Flesz najnowsze informacje

Znów fake news! Tym razem – radioaktywna chmura nad Polską. Promieniowania nie ma

Uwaga na fake news pt. „radioaktywna chmura nad Polską”. Wiadomości z ostrzeżeniami są rozsyłane od kilku dni. Ale to nieprawda. Polska Agencja Atomistyki uspokaja: promieniowanie jest w normie.

Możecie dostać tę informację esemesem, na WhatsUp, messendżerem, znaleźć ją na Facebooku. Może ktoś poda Wam ją przez telefon. Żródłem, rzekomo, ma być albo ciocia w Żywcu, albo kuzynka pracująca w wojsku, znajoma lekarka. Albo pracownik wiarygodnej instytucji. Jedna z form fake newsa o radioaktywnej chmurze wygląda tak: -Mam wiadomość od pracownika kosmicznego instytutu w Hiszpanii. Radioaktywna chmura z Czarnobyla unosi się nad Polską.

Nie dajcie się nabrać. To nie jest prawda. Nie ma żadnej radioaktywnej chmury. Fake news prostowała też Polska Agencja Atomistyki.

-Nie odnotowaliśmy żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Monitorujemy sytuację radiacyjną w kraju – podaje agencja atomistyki w komunikacie.

Ale ludzie się boją! I wierzą w fake news pt. „radioaktywna chmura”.

Powiązane artykuły

 

Słyszeliście o tym, żeby lepiej nie wychodzić z domu? Koleżanka mnie wczoraj ostrzegała. A ja polazłam na spacerek po śniegu ciesząc się jak dziecko, że jest słoneczko. Ciekawe, czy to prawda? – zastanawia się jedna z internautek. – Siostra mi o tym przypomniała jak do domu wróciłam i telefon od niej odebrałam.

Wieści o promieniowaniu to nieprawda

Organizacja Zielony Atom przestrzega:

Dostajemy wiadomości, że ktoś próbuje rozsiewać fałszywe informacje poprzez prywatne wiadomości. Nie wierzcie w panicznie napisany komunikat o rzekomej radioaktywnej chmurze z Czarnobyla. Nie przesyłajcie go znajomym – piszą na Facebooku.
-Niestety nie jest to pierwszy taki łańcuszek. Dokładnie taka sama akcja była podczas pożarów w Czarnobylu w 2021 roku. Podobna akcja była z rzekomą awarią reaktora MARIA w Świerku pod Warszawą, którą władze chciały ukryć – jednak żadnej awarii nie było.
Jak zwykle, gdy mowa o promieniowaniu, pojawia się on: płyn Lugola. Ludzie kupują go w aptekach i podają profilaktycznie. To wielki błąd, bo ten płyn szkodzi! Przestrzegała przed nim na łamach TVS lekarka. Przeczytacie o tym w linku.

Płyn Lugola, kolejny groźny mit. Lekarz: szkodzi tarczycy, dzieciom nie wolno go podawać

To nie pierwszy raz, jak fałszywe informacje o radioaktywnej chmurze czy promieniowaniu krążą po miastach i wsiach. Pojawiały się np. po awarii elektrowni Fukushima. W 2022 roku dezinformacja pojawia się z powodu wojny w Ukrainie i tamtejszych elektrowni atomowych. Awarię jednej z nich, w Czarnobylu, Polacy doskonale pamiętają z 1986 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button