Zwolnienia z wf. Zasady w tym roku szkolnym
Zwolnienie z wf 2023. Kto może je wystawić uczniowi – lekarz specjalista czy rodzinny lub pediatra? Zasady w roku szkolnym 2023/2024.
Zwolnienia z wf 2023. Od kilku lat słyszymy o zmianach w zasadach wystawienia zwolnienia z wf, ale czy do nich doszło? Jakie zasady obowiązują w roku szkolnym 2023/2024? Przypomnijmy. Już rok temu, latem 2022 pojawił się pomysł, aby zwolnienie z wf mógł wystawiać tylko lekarz specjalista, a nie lekarz rodzinny, jak do tej pory. Taki pomysł przedstawił minister sportu i turystyki. Powodem planowanych zmian miała być rosnąca liczba zwolnień z lekcji wychowania fizycznego w szkołach. Jednak w 2022 nic się nie zmieniło. Podobnie jest w 2023. Zwolnienie z wf może nadal wystawić ten sam lekarz, co w poprzednich latach.
I tak, od 1 września 2023 r. dyrektor zwalnia z ćwiczeń lub zajęć WF tych uczniów, którzy dostarczą opinię wydaną przez lekarza – niekoniecznie specjalistę.
Aktualne przepisy regulujące sposób wystawiania zwolnień z WF zostały określone w specjalnym rozporządzeniu. To Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
Zwolnienie z wf 2023 może dotyczyć:
- ze wszystkich lekcji WF (czyli z realizacji zajęć wf)
- częściowo — z wykonywania niektórych ćwiczeń, co do których występują przeciwwskazania
W pierwszym przypadku dyrektor zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
W drugim przypadku dyrektor szkoły zwalnia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii o braku możliwości uczestniczenia ucznia w tych zajęciach wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
Zgodnie z przepisami zwolnienie może być maksymalnie roczne, czyli obejmować cały rok szkolny. W zależności od stanu zdrowia może oczywiście trwać krócej.
Aktualnie obowiązujący przepis nie wskazuje, jaki lekarz może wydać taką opinię. Może to więc być także lekarz rodzinny, a nawet lekarz bez specjalizacji. 1 września 2023 weszła w życie nowelizacja przepisów, dotycząca tej kwestii, ale nie zawiera nowych przepisów.
Nowością w tym roku szkolnym są za to testy sprawnościowe. Jednak uczniowie zwolnieni z wf nie muszą w nich uczestniczyć.
Testy sprawnościowe z wf
Wf w szkołach. Postawy prawne. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe
Art. 28
2. Szkoły są obowiązane do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego dla uczniów kształcących się w tych szkołach
w formie dziennej, z wyjątkiem szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne. Obowiązkowy wymiar
zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych wynosi 4 godziny lekcyjne, a dla uczniów
szkół ponadpodstawowych – 3 godziny lekcyjne, w ciągu tygodnia.
3. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw kultury
fizycznej określi, w drodze rozporządzenia, dopuszczalne formy realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego,
mając w szczególności na względzie potrzeby zdrowotne uczniów, specyfikę ich zainteresowań sportowych, warunki
realizacji zajęć wychowania fizycznego oraz tradycje sportowe danego środowiska lub szkoły.