reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeSportZdrowie

Obowiązkowe testy sprawnościowe na wf. Zasady

reklama

Testy sprawnościowe z wf. Nowe zasady w roku szkolnym 2023/2024. Co jest na takim teście i kto go robi?

Od kilku lat słyszymy o zmianach w zasadach wystawienia zwolnienia z wf. Nie doszło do nich, za to w roku szkolnym 2023/2024 są inne zmiany, i to duże! Chodzi o testy sprawnościowe z wf. Są obowiązkowe.

Testy sprawnościowe na lekcjach WF-u mają to nowość w szkołach od września 2023 roku. Konsultacje, dotyczące tego projektu, toczyły się jeszcze w wakacje. Jak ważna jest sprawność fizyczna uczniów i jakie bywają z tym kłopoty, nie trzeba przypominać. Na filmie, dołączonym do tego artykułu, jest lekcja wf z Otylią Jędrzejczak, która zachęca młodych do aktywności.

Kto musi przejść test sprawnościowy z wf?

I tak na lekcjach wychowania fizycznego od 1 września 2023 testy sprawnościowe przejdą uczniowie:

reklama
  • klas IV-VIII szkół podstawowych
  • liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych

Nie muszą ich jednak przechodzić uczniowie zwolnieni z wf.

Jak często będą testy z wf?

  • Testy te powinny być przeprowadzane raz w ciągu roku szkolnego
  • w okresie od marca do kwietnia.

Co będzie na testach? To, co określono w podstawie programowej kształcenia ogólnego w zakresie wychowania fizycznego (część „Warunki i sposób realizacji”).

Testy, którym poddawani będą uczniowie szkół podstawowych oraz szkół średnich, będą obejmowały:

 

  • bieg 10 razy po 5 metrów – służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych;
  • beep-test (20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit) – służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu;
  • podpór leżąc przodem na przedramionach, plank (deska) – służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała;
  • skok w dal z miejsca – służący pomiarowi skoczności i siły.

 

Jednocześnie ministerstwo edukacji podkreśla, że przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego – także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.

A zatem – wyniki przeprowadzanych testów sprawnościowych nie mogą mieć wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne. Mają  być wykorzystywane do wskazania mocnych i słabych stron sprawności fizycznej ucznia.

WF w szkołach. Podstawy prawne

Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

Art. 28

2. Szkoły są obowiązane do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego dla uczniów kształcących się w tych szkołach w formie dziennej, z wyjątkiem szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne. Obowiązkowy wymiar zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych wynosi 4 godziny lekcyjne, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych – 3 godziny lekcyjne, w ciągu tygodnia.

3. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw kultury
fizycznej określi, w drodze rozporządzenia, dopuszczalne formy realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego, mając w szczególności na względzie potrzeby zdrowotne uczniów, specyfikę ich zainteresowań sportowych, warunki realizacji zajęć wychowania fizycznego oraz tradycje sportowe danego środowiska lub szkoły.

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button