XXI Wojewódzkie Prezentacje Artystyczne zbliżają się do kulminacyjnego punktu imprezy!

Przełom marca i kwietnia to od ponad dwudziestu lat okres wzmożonej pracy w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach. Co roku o tej porze odbywa się tu impreza, która wpisała się na trwałe w kalendarze młodych artystów muzyków i tancerzy. Wojewódzkie Prezentacje Artystyczne, bo o nich właśnie tu mowa, to konkurs, którego pomysłodawcą był Artur Czok, ówczesny dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach. Mały z początku przegląd ewoluował do skrzącej się kolorem i radością imprezy o randze wojewódzkiej. Z roku na rok przybywało uczestników zachęconych niepowtarzalną atmosferą tego wydarzenia by przekroczyć w zeszłym roku magiczną liczbę 1500 wykonawców. To nie lada wyczyn dla takiej instytucji by przeprowadzić gładko przesłuchania takiej ilości uczestników i nie dopuścić do chaosu. Jednak dzięki zaangażowaniu pracowników MDK i ogromnego wsparcia ze strony wolontariuszy wszystko zawsze przebiega radośnie, gładko i zgodnie z planem.

W tym roku dzieci i młodzież przybyły równie licznie. Po raz pierwszy w historii Prezentacji organizatorzy zmuszeni byli wprowadzić limity zgłoszeń!

Dzień Muzyki, podczas którego prezentują się muzycy i wokaliści, przyciągnął ponad 120 solistów i 32 zespoły. Profesjonalne jury, w skład którego wchodzili Magdalena Spytek-Stankiewicz, Ronald Tuczykont i Artur Czok przez dwa dni przesłuchiwali uczestników a wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne.

Podobnie z Dniem Tańca, który ze względu na liczbę tancerzy i potrzebę zapewnienia im jak najlepszych warunków, już dawno nie odbywa się w MDK. Wraz z rosnącą z roku na rok liczbą zgłoszeń, stopniowo zmieniano miejsce przesłuchań – od dwóch lat organizatorzy mają możliwość cieszyć się gościnnością Centrum Sportowo-Kulturalnego „Łabędź” w Gliwicach-Łabędach. Dzięki niej uczestnicy przesłuchań tanecznych nie muszą martwić się o miejsce do przebrania i przygotowania się do występu. Jest to tym ważniejsze, że w Prezentacjach biorą udział dzieci w wieku od 4 lat i organizatorom bardzo zależy na uchronieniu ich od stresu by mogły radośnie prezentować swoje talenty przed jurorami. W tym roku były nimi Manuela Krzykała, Klaudia Winicersz i Flaunette Mafa. One również, zachwycone poziomem występów, długo zastanawiały się jaki zespół powinien znaleźć się wśród laureatów.

Przesłuchania już się zakończyły. Wiemy kto jest w gronie nagrodzonych jednak szczegółowe wyniki wciąż owiane są tajemnicą. Będą takie aż do Koncertu Galowego zamykającego każdą edycję Prezentacji. Odbędzie się on w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Dzięki wsparciu miasta Gliwice i hojnym partnerom wydarzenia, wstęp na koncert jest bezpłatny. Warto zatem skorzystać z tego by mieć okazję zobaczyć i usłyszeć najwyżej ocenione występy. Podczas Koncertu ogłoszone zostaną wyniki i nastąpi wręczenie nagród oraz (o ile została przyznana – nie możemy przecież tego zdradzić) nagrody Grand Prix Prezentacji. Powstaje ona dzięki pomocy udzielonej przez Katedrę Odlewnictwa Politechniki Śląskiej a jest nią ręcznie odlewana statuetka „Jaśka”, której projektantem jest Aleksander Smoliński a wykonawcą – mistrz w swoim fachu – Bernard Czok.

Zapraszamy na widownię Teatru Miejskiego 26 kwietnia 2019 o godzinie 17.00. Barwny Koncert Galowy to prawdziwa gratka dla miłośników muzyki i tańca.

Back to top button