Ratusz w Chorzowie Batorym odzyska dawny blask! [ZDJĘCIA] Będzie jak w Fabryce Porcelany?
Po wielu latach starań miastu udało się przejąć zabytkowy Ratusz w Chorzowie Batorym przy ul. Ratuszowej. Przez prawie 20 lat gmach znajdował się rękach prywatnych.
– Dawny ratusz Hajduk Wielkich nie miał szczęścia do właścicieli. Kolejni inwestorzy szybko tracili zainteresowanie obiektem, brakowało im funduszy, a przede wszystkim pomysłu na to miejsce. – przypomina prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Brak remontów miał fatalny wpływ na stan budynku. – W ostatnich latach udało nam się wymóc na właścicielach jedynie remont dachu. Prace wykonano przy wsparciu finansowym miasta – dodaje prezydent.
Sytuacja zmieniła się w zeszłym roku, kiedy kolejny właściciel zgodził się negocjacje z miastem w sprawie sprzedaży obiektu. Transakcje o wartości ponad 2 mln 700 tys. zł sfinalizowano pod koniec kwietnia 2018r.
– Kiedy przejęcie dawnego ratusza stawało się możliwe, natychmiast rozpoczęliśmy poszukiwanie wiarygodnego partnera. Szukaliśmy osoby, która ma nie tylko świetny pomysł, ale także doświadczenie w rewitalizacji obiektów i może nam pokazać konkretne efekty – wyjaśnia prezydent Chorzowa.
Na konferencji prasowej prezydent Andrzej Kotala ogłosił przyszłego dzierżawcę zabytkowego gmachu: Fundacje Giesche. – Kiedy kilka lat temu przejmowaliśmy budynki Fabryki Procelany, to wszystkie obiekty były w fatalnym stanie: bez prądu, wody i internetu. Dzięki ciężkiej pracy udało nam się zamienić to miejsce w kultowy adres, gdzie odbywają się spotkania, wydarzenia, a swoją siedzibę mają m. in. agencje kreatywne, galerie sztuki i showroomy. To rozwiązanie chcielibyśmy powtórzyć w ratuszu w Chorzowie Batorym – tłumaczy Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche.
Historia ratusza
Neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie Batorym został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Od kilkunastu lat gmach pozostawał w rękach prywatnych.