Wiadomość dnia

Solary i fotowoltaika to gorący towar? Dotacje na odnawialne źródła energii z rekordowym zainteresowaniem!

Odnawialne Źródła Energii, czyli w skrócie OZE biją w województwie śląskim rekordy popularności. Ale nikogo to już nie dziwi – oszczędność podwójna. Po pierwsze na rachunkach za prąd – po drugie – dzięki programowi dopłat solar czy fotowoltaika może wylądować na naszym dachu za ułamek ceny!

 

 

Punkty za szczepienia w Katowicach! Kto zapłaci za defiladę?

TOP 5 Silesia Flesz – Premiera niedziela 19:50


W Bytomiu chętnych do pozyskania dofinansowania do wymiany pieców węglowych oraz montażu odnawialnych źródeł energii nie brakuje. I nie powinno to specjalnie dziwić.

-Ekologia, normalna sprawa – to po pierwsze. A po drugie ja węgla już nie mogę nosić w tym wieku. Ogrzewanie gazowe wyjdzie chyba trochę drożej, ale trudno – mówi Rajmund Gajewski, mieszkaniec Bytomia.

Powiązane artykuły

 

Nabór wniosków ruszył w Bytomiu na początku sierpnia. Miasto może dofinansować 60% kosztów inwestycji. –Chcemy wymieniać stare kotły węglowa na systemu grzewcze, które powodują dużo niższą emisję, czyli kotły węglowe klasy piątej, ogrzewanie gazowe, kotły na biomasę, kotły elektryczne ale też taka jest nowość, nie wiem czy nie w skali województwa, że możemy też uzyskać dofinansowanie na podłączenie lokalu mieszkalnego pod nitkę ciepłowniczą i wykonanie wewnętrznej instalacji ogrzewania – mówi Maciej Koźmiński, zastępca naczelnika Wydziału Inżynierii Środowiska UM w Bytomiu.

 

Dofinansowanie można było zyskać także na fotowoltaikę bądź solary – chociaż w tym pierwszym przypadku chętnych było tylu, że wyczerpała się pula pieniędzy.  Teraz szansę na dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii będą mieli mieszkańcy między innymi Rybnika, Czerwionki-Leszczyn i Żywca. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano stosowne umowy.

-Dzięki wsparciu strony rządowej mamy 155, a więc dodatkowe 80 mln. Dzięki temu udało się uzyskać dofinansowanie na odnawialne źródła energii dla 26 gmin. Gdyby przyjąć pierwotną alokację to by było sześć czy siedem gmin. To pokazuje, że walka o czyste powietrze trwamówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zabrze: Po pijaku rzucił się na ratowników medycznych, bo… chcieli mu pomóc

Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Wychowanek Rozwoju Katowice w wielkim włoskim klubie?
Jednym z beneficjentów jest Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu. Tu przede wszystkim chcą stawiać na fotowoltaikę.

-Nie ma sensu działać samemu. Co mi to da, że ja bym jako miasto Żywiec sam działał. Myśmy się przekonali, że tylko działania wspólne wszystkich gmin potrafią wpłynąć na likwidację zaniedbań w dziedzinie ekologii. Przecież Żywiec jest kotliną. Wszystko spływa z okolicznych gmin. Jeśli tylko ja będę w mieście Żywcu prowadził, a nie będziemy jej prowadzić w okolicznych gminach to nie będzie żadnego efektu – mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca, Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu.

 

Dzięki umowie w Czerwione-Leszczynach wymienionych zostanie ponad 700 urządzeń. -Myślę, że to w dużym stopniu ograniczy niską emisję, ale to jest taki naprawdę dopiero początek tego co założyliśmy sobie w dużym projekcie, który dotyczy właśnie walki o czyste powietrze, ograniczenie smogu – mówi Wiesław Janiszewski, burmistrz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny.

W sumie w województwie dofinansowanie na inwestycje związane z budową lub przebudową infrastruktury niezbędnej do korzystania z odnawialnych źródeł energii trafi do 27 gmin.

autor: Sandra Hajduk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button