Metamorfoza parków w Bytomiu! Wydano na to 15 mln złotych [WIDEO]
Bytomskie parki zyskały nowy blask. Za ponad 15 mln złotych przywrócono świetność zieleni w pięciu parkach i trzech zieleńcach.
TOP 5 SILESIA FLESZ sprawdza: Szpitale w woj.śląskim to umieralnie? RAPORT MIAŻDŻY!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS
– Chodziło przede wszystkim o to żeby te parki, które są na terenie miasta i zostały objęte inwestycją oddać do użytku mieszkańców w stopniu większym niż do tej pory. Głównie były to inwestycje związane z jednej strony z odnową infrastruktury, czyli alejki, ławki a z drugiej strony oczywiście to rewitalizacja zieleni – nowe założenia trawników, cięcie drzew, nowe nasadzenia, krzewy – mówi Robert Białas.
Metamorfozę przeszedł m.in. Park Mickiewicza, Park Konopnickiej czy Park Fazaniec. Dzięki inwestycjom miejsca te są zdecydowanie bardziej atrakcyjne, przyjemne dla oka i bezpieczne. Upodobały je sobie zresztą nie tylko bytomianie, ale także zwierzęta.
– Można tu spotkać płazy, gady, zaskrońce, żaby zielone, kępy zawilców, jaskrów, ziarnopłonów. Każda pora roku ma coś do zaoferowania i są to często gatunki leśne, łąkowe. Tak jak mówiłem rzadkie gatunki grzybów – zdarza się, że także gatunki chronione. A ze zwierząt to przede wszystkim ptaki a ze ssaków wszędobylskie wiewiórki, które tutaj codziennie w zasadzie psocą – mówi Łukasz Fuglewicz, inspektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.
By przekonać mieszkańców Bytomia do tego, że w parkach warto spędzać wolne chwile ruszyła akcja #parkowelove – pokochaj bytomskie parki. W ramach cyklu spotkań mieszkańcy mogli zgłaszać pomysły i wyrażać opinie na temat tego w jaki sposób sprawić, by zielona przestrzeń jeszcze bardziej tętniła życiem.
– To jest przestrzeń do zagospodarowania przede wszystkim przez organizacja pozarządowe, które potrafią to zrobić i z pomysłem i za naprawdę niewielkie pieniądze także czekamy na odzew miasta, pierwsze sygnały są bardzo życzliwe, więc czekamy i mamy nadzieję że w przyszłym roku od maja do października park miejski ale też inne tereny zielone będą tętniły życiem – mówi Piotr Koj, My Bytomianie.
Rewitalizacja parków była możliwe dzięki dotacji unijnej.
Kaczyński ostro: Odrzucamy postkolonialną koncepcję Polski jako kraju taniej siły roboczej [WIDEO]
Cmentarz dla zwierząt w Katowicach? Chcą go radni, projekt już jest