KrajRegion

Kaczyński ostro: Odrzucamy postkolonialną koncepcję Polski jako kraju taniej siły roboczej [WIDEO]

-Odrzucamy postkolonialną koncepcję Polski jako kraju taniej siły roboczej – powiedział w Gdańsku prezes PiS Jarosław Kaczyński. W czasie regionalnej konwencji wyborczej swojego ugrupowania ocenił, że PiS jest partią solidarności społecznej. – A to jest także solidarność między pracodawcą a pracobiorcą – dodał.

 

 

TOP 5 SILESIA FLESZ sprawdza: Szpitale w woj.śląskim to umieralnie? RAPORT MIAŻDŻY!

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

– My odrzucamy postkolonialną koncepcję Polski jako kraju taniej siły roboczej, koncepcję, która już nam bardzo zaszkodziła i nie powinna już szkodzić dalej – mówił szef PiS.

Jak dodał, z tego przekonania biorą się programy skierowane do przedsiębiorców. – My jesteśmy partią, która świetnie wie, że przedsiębiorcy są siłą, która rozbudowuje, napędza gospodarkę, ale muszą być stworzone odpowiednie warunki. Nie można przyjmować – jak pewna pani profesor – takiego klasowego punktu widzenia, walki klas, że jest klasa średnia, która zwalczą tę niższą, żeby ona za dużo przypadkiem nie zarabiała – powiedział.

 

Według ekspertów Szkoły Głównej Handlowej w ciągu 14 lat Polska jest w stanie dogonić, jeśli chodzi o poziom życia, „średnią UE”, a za 21 lat – „przeciętną Niemiec” – zaznaczył Jarosław Kaczyński. Polityk powiedział, że polska gospodarka musi być bardziej produktywna, a przeszkodą – według analityków – jest brak siły roboczej. Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości chce m.in., by do kraju wrócili ludzie, którzy wyemigrowali – zapewnił Kaczyński.

Prezes PiS, mówiąc o kilkunastoletnim terminie „dogonienia średniej UE”, dodał: „Niedawno premier, wielki optymista, ale też człowiek, który naprawdę świetnie się zna na gospodarce, powiedział, że to będzie jeszcze szybciej”. – I musimy do tego dążyć. Ale jeśli chcemy do tego doprowadzić, musimy sprawić, że polska gospodarka będzie nowocześniejsza niż jest w tej chwili, bardziej produktywna – powtórzył.

 

Kaczyński zauważył, że gospodarka staje się nowoczesna, gdy wprowadza się nowe technologie i przeorganizuje pracę. – Otóż to się dzieje, gdy się to bardziej opłaca. A kiedy to się opłaca? Otóż wtedy, kiedy praca jest stosunkowo droga. Czyli, krótko mówiąc, to (podnoszenie płacy minimalnej – przyp. red.) to jest plan racjonalny i przemyślany. My chcemy doprowadzić do tego, by ten uśpiony kapitał, mówię tutaj o pieniądzach, ruszył ku unowocześnieniu polskiej gospodarki – zadeklarował lider PiS.

Prezes partii rządzącej wskazał również na ważną rolę w gospodarki morskiej w polityce rządu, uznając, że „jeśli mamy tak szeroki dostęp do morza, to gospodarka morska musi się rozwijać”. – Nie może być zwijana i już dzisiaj widać, że to jest możliweocenił.

W czasie gdańskiej konwencji polityk nawiązał również do kwestii portów. – W tym roku będzie już w Gdańsku przeszło 50 mln ton (przeładunków – red.). Sądzę, że przeszło 25 mln w Gdyni. Łącznie około 100 mln ton przeładunków, także z innymi portami, około 40 mld zł dochodów dla budżetu. A to przecież można powiększyć, bo na Bałtyku są porty, które mają przeładunek większy niż 100 mln ton, co prawda tzw. masówki, ale mimo wszystko – wskazał.

Jak zaznaczył, rozwijać trzeba także stocznie. Podał przykład odkupionej od Ukraińców Stoczni Gdańskiej. – Ja wiem, że to będzie bardzo trudne, ale ona zostanie odbudowana, ona będzie budowała statki, tak jak kiedyś. Także Stocznia Marynarki Wojennej. I tutaj też jestem przekonany, że dojdzie do takiego momentu, w którym ona zacznie produkować bez straty – zapewnił.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koniec obławy. Mężczyzna, który zastrzelił kobietę w pralni zastrzelony przez policję pod Berlinem

Damian Bartyla nie będzie startował do senatu? Komisja wyborcza go nie zarejestrowała [WIDEO]

Sąd jak twierdza, antyterroryści i zakaz rozkuwania kiboli Ruchu Chorzów. Psycho Fans stanęli przed sądem [WIDEO]

 

– Trzeba odbudować polską gospodarkę morską. To nie idzie łatwo, ale mimo wszystko musimy to robić z pełną determinacją, bo to może być wielka część naszej gospodarki i to może ogromnie wzmacniać ten rejon nadmorski tutaj na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim. To może być także siła napędowa dla gospodarki jako całości i jedno z tych kół zamachowych. Będziemy w tym kierunku zdecydowanie szli, z całą konsekwencją – zapowiedział Kaczyński.

źródło: TVP Info
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close