Śląskie czeka zakaz palenia węglem? Przepisy uchwały antysmogowej do zaostrzenia jeszcze w tym roku!
Uchwała antysmogowa zostanie zmieniona. Zapowiedziała to w programie Loża Prezydentów w telewizji TVS Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego. Zdradziła, że niektóre gminy chcą zaostrzenia przepisów.
TOP 5 Silesia Flesz: Górnicy szykują najazd na Warszawę!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
-Rozważamy teraz jako zarząd województwa śląskiego aktualizację, która będzie polegała na tak zwanym wyłączeniu, czyli idziemy za głosem samorządów – za tą prośbą, które samorządy chcą wprowadzić – mówię tutaj o Racibórz, Rybniku i Sosnowcu na dzień dzisiejszy, które chcą – to jest w przypadku Sosnowca zakazać w ogóle węglem u siebie tak jak to zrobił Kraków i chcemy to w taki sposób przeprowadzić – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego.
Domogała dodała, że uchwała antysmogowa, która obowiązuje od 1 września 2017 roku, ma zostać zmieniona przez sejmik w tym roku.
Przypomnijmy, że zgodnie z dokumentem, od 2022 roku zakazane będzie użytkowanie pieców eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Od początku 2028 roku w całym województwie powinny funkcjonować wyłącznie piece klasy 5 i nowsze.
W Rybniku pojawił się pomysł, by na terenie miasta skrócić czas wdrażania zapisów uchwały i tym samym przyspieszyć zakaz używania najgorszych pieców. Takie stanowisko przyjęła Rada Miasta kilka miesięcy temu, na wniosek społeczników.
– Tu trzeba rozmawiać ze specjalistami, bo nie ma sensu wprowadzać rozwiązań, które są niewykonalne. W tej chwili jest program czyste powietrze rządowy, który wspomaga wszystkich mieszkańców domów jednorodzinnych – mówi Bartłomiej Kozieł, Wydział Rozwoju UM Rybnika.
Jak zwracają uwagę w urzędzie – może się okazać, że instalatorzy nie będą w stanie podołać liczbie zleceń. O krok dalej chcą iść w Sosnowcu, który proponuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Ostatnie piece węglowe trzeba by wymienić do 1 września 2028 roku.
-Jeżeli walczymy o to, abyśmy mogli żyć dłużej, abyśmy nie mieli problemów zdrowotnych musimy czasem takie rygorystyczne i trudne decyzje podejmować. Z resztą to jeśli chodzi o nasz kraj nie pierwsza taka mocna decyzja. Ja przypomnę, że kilka lat temu zmieniły się przepisy dotyczące sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i tam gdzie ta sieć została wybudowana a mieszkańcy korzystali z popularnych szamb czy zbiorników bezodpływowych tutaj też pewne rygory wręcz nakazy przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej występują – mówi Rafał Łysy, UM w Sosnowcu.
Zarząd województwa czekaj jeszcze na uwagi innych gmin. Dopiero po ich otrzymaniu ma zostać przygotowany projekt nowej uchwały antysmogowej.
autor: Sandra Hajduk
Czeka nas zakaz palenia węglem w województwie śląskim? Walka ze smogiem wkracza w kolejny etap!
Śląskie: Ile dowodów rejestracyjnych zabranych? Policja podsumowuje akcję SMOG
Zabrze: Złapani na gorącym uczynku! Policja uniemożliwiła powstanie dzikiego wysypiska! [ZDJĘCIA]