Niesprawne autobusy wożą mieszkańców województwa śląskiego! Zatrzymano 6 dowodów rejestracyjnych [WIDEO]
W wyniku kontroli Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego zatrzymano 6 dowodów rejestracyjnych autobusów komunikacji miejskiej w Tarnowskich Górach. Dodatkowo jeden z tych pojazdów był w tak złym stanie technicznym, że nie umożliwiono mu powrotu na śląskie drogi.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
Wbrew pozorom kontrole nie są spowodowane wydarzeniami z Warszawy czy Rybnika. To efekt listu intencyjnego ZTM do WITD z 2019 r. Kierowcy są do kontroli przyzwyczajeni, jednak sami równie odpowiedzialnie do tematu podchodzą.
– Ja więcej wiem jak jeżdżę tym wozem, jak nawet ten co sprawdza, a jak będę chciał i dbam o to, no to już jest bezpieczeństwo, nie? – mówi Czesław, kierowca autobusu.
Podobno mniej odpowiedzialnie podchodzą już właściciele firm transportowych. Według uzyskanych przez nas informacji zarządy firm o koniecznych naprawach słyszą, ale tematu nie podejmują. Dla przykładu w jednym z pojazdów oprócz niesprawnych hamulców, systemów ABS czy zawieszenia, stwierdzono również niebezpieczny wyciek oleju. Co więcej w miejscu wycieku ktoś podłożył gąbkę by sprawa przy kontroli nie wyszła, jednak z gąbki przesiąkniętej olejem również kapało i inspekcja wyciek odnotowała.
Przewoźnik ze Świerklańca ma swoją teorię co do zatrzymania dwóch dowodów rejestracyjnych autobusów z jego taboru.
– Ja bym gdybym był inspektorem, to bym tych dowodów nie zabrał, tylko zalecił właśnie usunięcie tych usterek, a usterki były takie, że nawet pogotowie techniczne, które mogło być wezwane byliby to w stanie na miejscu usunąć. – mówi Henryk Szudy, prezes PKM Świerklaniec.
Zły stan techniczny autobusów przekłada się nie tylko na zagrożenie bezpieczeństwa podróżujących, czy kierowcy, ale brzemienny w skutkach może być również dla innych uczestników ruchu. Jednak podobno sytuacja się powtarza, a z roku na rok jest coraz gorzej.
– Sporadycznie zdarzają się przypadki, że no gdzieś jedziemy ze stacja diagnostyczną i wszystko jest ok. W zasadzie trudno mi nawet teraz wskazać takie odosobnione sytuacje, bo zawsze jakaś nieprawidłowość się znajdzie. Czasem mniej, czasem więcej, ale tak całkiem idealnie to ciągle jeszcze nie jest. – mówi Anna Sokołowska-Olesik, Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.
Dla Związku Transportu Metropolitalnego usługi przewozowe pełni ponad 40 różnych prywatnych firm. Jak wynika z uzyskanych przez nas informacji, mimo tego, że przewoźnicy mają świadomość niebezpieczeństwa i stałych kontroli, kombinują na potęgę uciekając od poprawnego serwisowania swoich pojazdów. ZTM zapowiada nowe działania połączonych sił Policji i WITD, nie tylko wobec poprawy stanu technicznego pojazdów, ale i wobec kierowców.
– Chcemy także, aby te kontrole w jeszcze większym stopniu, przybierały charakter prewencyjny, czyli żeby odbywały się w tym momencie zanim dany pojazd wyjedzie na trasę. – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM
Za jazdę autobusem w złym stanie technicznym kierowcy grozi mandat w wysokości 500 zł, a firmie grzywna w kwocie 2 tys. złotych od każdego nienadającego się do drogi pojazdu.
Autor: Bartosz Bednarczuk
Marsz nacjonalistów przejdzie w sobotę przez Katowice! Radny chce go zablokować [WIDEO]
Jest ugoda w sprawie pumy Nubii! Puma zostaje w ZOO w Chorzowie!