„Fascynująca jest historia ich dążenia do doskonałości”. Wyjątkowa audycja „Akademia NOSPR” w TVS!
„Akademia NOSPR” – najnowszy program TVS – to wyjątkowy cykl czterech reportaży przedstawiających losy 9 młodych muzyków.
Dzięki audycji „Akademia NOSPR” widzowie będą mieli okazję z bliska śledzić zawodową drogę 9 młodych muzyków z różnych stron Polski, których połączyła pasja i chęć samorozwoju. Jak wygląda ich codzienne życie i z czym wiąże się osiągnięcie zawodowej doskonałości? Śledź muzyczną podróż ambitnych młodych ludzi, którzy pod opieką profesorów i mentorów Narodowej Orkiestry Symfornicznej Polskiego Radia osiągają zawodowe szczyty.
Premiera drugiego odcinka audycji już w poniedziałek 14 września o 22:30 w Telewizji TVS.
Zapraszamy na wywiad z Małgorzatą Piechoczek, Dyrektor Telewizji TVS.
Jak to się stało, że Telewizja TVS postanowiła zrealizować cykl filmów dokumentalnych dotyczący Akademii NOSPR?
Nie jest tajemnicą, że Telewizja TVS lubi wyzwania. To właśnie dzięki nim możemy się doskonalić. Przede wszystkim, dzięki nim możemy prezentować naszym widzom nowe propozycje programowe. Zanim pojawią się one na naszej antenie ciężką pracę muszą wykonać Ci, których na co dzień widzowie nie mają okazji zobaczyć. W wypadku dokumentu Akademia NOSPR, co ciekawe, impuls przyszedł ze strony Centrum Szkoleniowego TVS. To do niego wpłynęło zapytanie o możliwość organizacji szkolenia z autoprezentacji dla uczestników projektu. Zrodził się wtedy pomysł, a dlaczego by nie pokazać widzom artystów, którzy mają szansę na wyjątkową karierę muzyczną.
Impulsem przesądzającym o realizacji dokumentów była pierwsza telekonferencja, jaką na początku pandemii przeprowadziliśmy z przedstawicielami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wtedy padła nasza propozycja realizacji dokumentu i szybka odpowiedź „Tak, ale to musi być na najwyższym poziomie.” Postanowiliśmy sprostać temu wyzwaniu i po obejrzeniu pierwszych materiałów mogę stwierdzić, że się udało. Sami Państwo będziecie mogli to ocenić już 7 września.
Dzięki tej współpracy powstał cykl Akademia NOSPR, to jedna z jesiennych nowości programowych jakie proponuje Telewizja TVS?
Nowa forma telewizyjna i nowa treść, bo po raz pierwszy na naszej antenie będziemy próbowali pokazać muzyczną pasję konkretnych ludzi. Fascynująca jest historia ich dążenia do doskonałości. Muzyka klasyczna jest doskonałością samą w sobie. Ci, którzy próbują się z nią zmierzyć decydują się na trudną drogę pełną wzlotów i potknięć. Dzięki opiece swoich profesorów i mentorów zdobywają prawdziwe szczyty ludzkich możliwości. To tak, jak w Himalajach, droga na Mount Everest jest trudna i najeżona pułapkami. Gdy jest się jednak dobrze przygotowanym, ma pewnego przewodnika, odpowiednią asekurację, zyskuje pewność, że szczyt jest w naszym zasięgu.
Tak jest też z dziewiątką naszych bohaterów. To młodzi muzycy z różnych stron Polski, których połączyło Miasto Muzyki jakim są Katowice, a mentorzy z Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia dają szansę na kontakt, o ile nie z najlepszą orkiestrą symfoniczną, to na pewno jedną z najlepszych w kraju. AKADEMIA NOSPR to jedna z ważniejszych jesiennych propozycji w naszej ramówce. W tej formie pierwsza i jestem przekonana, że nie ostatnia.
W czasie pandemii realizacja tego przedsięwzięcia była chyba bardzo trudna?
Może nie na tyle trudna, co ciągle stała pod znakiem zapytania. Dziś trudno cokolwiek zaplanować. Pojawiło się jednak wsparcie ze strony instytucji kultury Katowice Miasto Ogrodów. Do tego Akademia NOSPR wznowiła działalność więc nie mogło się nie udać. Nie było łatwo, ale w efekcie na serwerach Telewizji TVS znalazło się kilkadziesiąt godzin materiałów filmowych zrealizowanych w wyjątkowym miejscu, z którego powinniśmy być dumni. Popularność koncertów w nowej siedzibie NOSPR dobitnie świadczy o tym, jaką metamorfozę przechodzi Górny Śląsk i Katowice. To tam zrealizowane zostały prawie wszystkie zdjęcia czteroodcinkowej serii dokumentów.
Jak Pani myśli z jakim odbiorem może spotkać się film dokumentalny o muzyce klasycznej?
Po pierwsze nie jest to film dokumentalny o muzyce klasycznej ale o ludziach, dzięki którym ona rozbrzmiewa. Po drugie Telewizja TVS umożliwia w ten sposób swoim widzom otwarcie się na nowy rodzaj muzyki. Nie każdy rodzi się melomanem, ale dzięki nam każdy ma szansę sprawdzić czy aby nim nie chciałby zostać. Bo muzyka klasyczna pełna jest pasji i mam nadzieje, że tę pasję młodych ludzi nasi widzowie docenią.
Widzowie Telewizji TVS będą mieli tej jesieni szansę docenić bohaterów także innych propozycji programowych?
Tej jesieni będzie mocno kryminalnie. Na antenę wraca rewelacyjny Peter Falk jako detektyw Colombo. Postać, która stała się wzorem filmowego detektywa. Do takiej roli aspiruje bohater kolejnego serialu, na naszej antenie rozbłyśnie „Gwiazda Szeryfa”. Film opowiada o byłym detektywie, który w mieście opanowanym przez przestępców musi zapewnić bezpieczeństwo swojej rodzinie. Jesienią nie zrezygnujemy także z dobrej zabawy i rozrywki. Widzowie mogą liczyć na nowe odcinki „Śląskiej Karuzeli”, którą niezmiennie prowadzą Sławomir i Kajra, pojawią się „Przebojowe Smaki” Mariusza Kalagi nowe odcinki „Pereł Śląska” w których Mirek Szołtysek poszukuje skarbów regionu, „Koncertu Życzeń” i „Szlagierowej Listy”. Do tej już długiej listy dokładamy jesienią propozycje dla ludzi ciekawych świata, nowe odcinki programów „Czas to Przemyśleć”, „Top 100 wydarzeń XX wieku”, „Kierunku Zdrowie”, który prowadzi Maria Zawała oraz „Kopalni Historii”. Nie należy zapominać też o stałych silnych pozycjach informacyjnych i publicystycznych w ramówce Telewizji TVS takich jak Silesia Flesz czy Loża Prezydentów.
Rozmawiał Rafał Kulig.
cudowny reportaż! z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek!