RegionWiadomość dniaZdrowie

Śląskie: Będą masowe szczepienia na wirusa! Tysiące szczepionek zamówione

Prawie 6 tysięcy darmowych szczepionek na grypę dla mieszkańców Sosnowca. Tyle szczepień ma zostać przeprowadzonych w najbliższych tygodniach. Z 4 tysięcy szczepień będą mogli skorzystać seniorzy w wieku od 60 do 75 lat. Darmowe szczepienia przewidziano też dla nauczycieli, czy pracowników jednostek kultury.

 

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

– Ja oceniam, że to jest bardzo dobre i tak powinno być. Powinni się ludzie szczepić, zapobiegać chorobom. Bo chyba lepiej zapobiegać, niż później leczyćmówi Maria Polańska, mieszkanka Sosnowca.

Urzędnicy z Sosnowca wystosowali do poszczególnych instytucji zapytania, w których proszą o określenie liczby osób, które chcą skorzystać z takich szczepień. Będą mogli to zrobić między innymi pracownicy MOPS, MOSiR, czy Domów Pomocy Społecznej.

– Około 25 proc. możliwych osób zgłosiło się do szczepienia. To jest bardzo dobry wynik, bo zaszczepialność populacji jak patrzymy na Polskę to jest kilka procent. W tym momencie chętnych jest bardzo dużo, oczywiście chcielibyśmy żeby to było jak najwięcej. Ale tylko dla chętnych i osób, które się kwalifikują. Należy też pamiętać, że nawet jeśli ktoś będzie chętny, to jego warunki zdrowotne na dzień szczepienia będą brane pod uwagę, żeby takie szczepienie było przeprowadzone – mówi Anna Jedynak, wiceprezydent Sosnowca.

Od kilku tygodni w kraju jest spore zainteresowanie takimi szczepieniami. Aby załapać się na szczepionkę na grypę, w wielu aptekach trzeba uzbroić się w cierpliwość. NFZ przypomina także, że spora grupa społeczna może liczyć na refundację – całkowitą lub w połowie.

– Dla pacjentów powyżej 75. roku życia szczepionka jest całkowicie bezpłatna. Dla pacjentów powyżej 65. roku życia jest częściowo, w połowie finansowana przez NFZ. Szczepionka w 50 proc. płatności obowiązuje też dla pacjentów od 18. do 65. roku życia, ale z tzw. chorobami współistniejącymi – mówi Małgorzata Doros, NFZ w Katowicach.

Na darmowe szczepienia sosnowiecki urząd wyda ok. 320 tys. zł.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Brak porozumienia związków górniczych i rządu. W poniedziałek decyzja w sprawie dalszych działań

Śmiertelny wypadek w Rachowicach! Drzewo zgniotło BMW

Koniec budowy tunelu na DK 94 w Sosnowcu coraz bliżej! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close