REKLAMA
Kategorie

Elektryczne hulajnogi opanowały miasta woj. śląskiego! Są w Sosnowcu, Katowicach i Chorzowie [WIDEO]

Od dziś mieszkańcy Chorzowa mogą wypożyczać elektryczne hulajnogi. Z rozwiązania najbardziej cieszą się ci nieco młodsi.

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

W Katowicach działa to dobrze, młodzież się tym porusza, a w Chorzowie może to działać moim zdaniem nawet lepiej, bo Chorzów jest mniejszy – wyjdzie taniej. Szczególnie jeśli mamy chodzić w maskach po ulicy. Nie wyobrażam sobie, że jakiś uczeń idzie 20 minut do szkoły i siedzi 8 godzin jeszcze, więc jeśli można skrócić ten czas chociażby o połowę jazdą na hulajnodze, to jest to dobry pomysł – mówi Kamil Kwak, młodzieżowy radny miasta Chorzów.

Akumulator takiej hulajnogi pozwala na przejechanie nawet 40 km na jednym ładowaniu. Maksymalnie można nią jechać do 25 km/h, przy czym w centrum Chorzowa prędkość ta będzie zdecydowanie niższa – wprowadzono bowiem ograniczenia programowe i w centrum Chorzowa prędkość została zmniejszona do 12 km/h.

Powiązane artykuły

To ograniczenie powstało podczas rozmowy z miastem na temat naszego działania. To jedna z inicjatyw miasta dla zwiększenia bezpieczeństwa na terenie Chorzowa. Elektryczne hulajnogi w Chorzowie umieszczone zostały w obrębie 12 stref mobilności. To specjalne miejsca zlokalizowane w pobliżu istniejących już stacji rowerów miejskich – mówi Valerii Romanov, Bolt Rentals Country Manager.

Dzięki temu mamy nadzieję, że też ktoś kto korzysta na krótkiej trasie z hulajnogi na dłuższej skorzysta z roweru, że te środki transportu miejskiego nie będą konkurować, ale wzajemnie się napędzać i wzajemnie ze sobą współpracować – mówi Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Oddanie hulajnogi w strefie mobilności jest bezpłatne. Jeśli oddamy hulajnogę w innym miejscu o ewentualnej opłacie dodatkowej zdecyduje właściciel systemu – ten do weryfikacji używał będzie zdjęcia, które zostanie przesłane przez użytkownika hulajnogi w momencie jej oddawania.

Porządkowanie hulajnóg w miastach trwa. Na inny system zdecydowano się w Sosnowcu – tu wyznaczone zostały miejsca parkingowe dla hulajnóg. Jeśli odstawimy ją w innym miejscu automatycznie zostanie obciążony dodatkową opłatą w wysokości 50-u złotych.

Z naszych obserwacji wynika, że jak najbardziej takie rozwiązanie się sprawdza. Oczywiście gdzieś tam od czasu do czasu pojawią się hulajnogi w miejscach niedozwolonych, ale to naprawdę jest sporadyczne, nie ma z tym większego problemu, bowiem operator dość szybko reaguje i zabiera je i ustawie w miejscu, w którym ustawić je może. – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu

Do wprowadzenia swoich regulacji przymierzają się także Katowice. Rozwiązanie miało już funkcjonować we wrześniu, ale w związku z pandemią koronawirusa i zmianami na rynku firm oferujących wynajem elektrycznych hulajnóg, to wciąż jest konsultowane.

Chcemy porozumieć się w zakresie wyznaczania konkretnych miejsc w Katowicach, chcemy je nazywać huby, czyli takie parkingi rzeczywiście, gdzie będzie można te hulajnogi oddawać. To będą wyznaczone miejsca. Tutaj w tej chwili trwają szczegółowe uzgodnienia jak by to miało być rozwiązane – czy to będą dodatkowe bonusy dla osób, które w tych miejscach oddadzą czy też po prostu kary – Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Wciąż brakuje ustawowych rozwiązań dotyczących poruszaniem się elektrycznymi hulajnogami. Jeżdżący hulajnogami mogą się poruszać po chodnikach i są traktowani jak piesi.

Autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Cała Polska objęta STREFĄ ŻÓŁTĄ Od 10 października NOWE OBOSTRZENIA

Coraz więcej przypadków koronawirusa na Śląsku! Gdzie są nowe ogniska COVID-19?

Sosnowiec: Prezydent Chęciński grzmi do ministra w sprawie szczepionek! „Przecież to absurd!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button