RegionWiadomość dnia

Coraz więcej przypadków koronawirusa na Śląsku! Gdzie są nowe ogniska COVID-19?

Nie tylko w całej Polsce galopują statystyki COVID-19. Także w województwie śląskim mamy coraz więcej nowych przypadków koronawirusa. Tylko za ostatnią dobę służby sanitarne odnotowały 375 nowych przypadków. Gdzie pojawiły się nowe ogniska wirusa?

 

 

SZOOOOOK!!! Ksiądz nie przyjdzie po kolędzie! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

W minionej dobie odnotowano 375 potwierdzonych zakażeń koronawirusem w województwie śląskim. Najwięcej chorych wykryto m.in. w powiatach: rybnickim (8), żywieckim (14), bielskim (14), tarnogórskim (15), kłobuckim (18), częstochowskim (28), w miastach: Częstochowie (54), Rybniku (20), Bielsku–Białej (19) i Bytomiu (15).

Większość zakażeń jest rozproszona na terenie województwa. Służby sanitarne ujawniły ognisko zakażenia w Międzybrodziu Żywieckim, w którym Covid-19 wśród członków miejscowego chóru, który liczy sobie 16 osób, a w którym 12 okazało się być zakażonymi. Wszystkie osoby wykazywały się objawy, chorują już także rodziny chórzystów. Sanepid czeka na pozostałe wyniki przebadanych chórzystów, jednakże po dokładnym wywiadzie epidemiologicznym do kwarantanny skierowanych zostało 142 mieszkańców, m.in. uczniów szkoły podstawowej w Międzybrodziu Żywieckim, 65 w szkole podstawowej w Międzybrodziu Bialskim i 34 przedszkolaków z Międzybrodzia Żywieckiego. Sytuacja jest rozwojowa i pod ścisłym nadzorem miejscowego sanepidu.

4 zakażenia wykryto również w powiecie żywieckim w urzędzie gminy Świnna.

Pod ścisłą obserwacją służb wojewody są także domy pomocy społecznej oraz placówki całodobowej opieki. W ostatnich dniach ujawniono zachorowania w DPS w Ustroniu, w którym zakażonych jest 25 osób oraz w DPS w Sośnicowicach, w którym choruje 31 podopiecznych. W prywatnej placówce w Jaworznie zakażone są 34 osoby.

Po tym, gdy u jednego z nauczycieli szkoły podstawowej w Zawierciu wykryto koronawirusa dyrektor placówki podjął decyzję o przejściu z systemu nauczania stacjonarnego na tryb zdalnego nauczania, przebadano całą kadrę pedagogiczną. W efekcie okazało się, że chorych jest kolejnych 4 nauczycieli.

 

Szpital MSWiA w #Katowicach – szpitalem koordynującym w woj. śląskim‼️#koronawirus #COVID19 #ŚLĄSKIE

Opublikowany przez Jarosława Wieczorka – Wojewodę Śląskiego Czwartek, 8 października 2020

Biorąc pod uwagę wzrost zachorowań oraz zgodnie z nową strategią Ministerstwa Zdrowia wyznaczono szpital MSWiA w Katowicach na tzw. szpital koordynujący. – O blisko 330 zwiększona zostanie baza łóżek dla pacjentów chorujących na koronawirusa, z czego 10 procent stanowią tzw. łóżka respiratorowe. Część z tych nowych miejsc udało się stworzyć dzięki współpracy i zaangażowaniu marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Dodatkowe łóżka covidowe zabezpieczono w szpitalach w Częstochowie, Bielsku–Białej, Orzeszu i Bystrej.

Wojewoda odbył dziś wideokonferencję z prezesami okręgowych izb lekarskich, podczas której omawiano sytuację związaną z obsadą lekarską w szpitalach i zabezpieczeniem chorujących pacjentów.

Od soboty strefą żółtą objęta zostanie cała Polska, w Śląskiem czerwoną strefą nadal pozostanie powiat kłobucki.

 

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

REKORD zakażeń koronawirusem i zgonów. Na Śląsku powstanie specjalny szpital

Rolnicy zablokowali drogi i idą na wojnę z PiS. „Cała ustawa jest do kosza!”

Śląskie: Nie żyje proboszcz parafii w Ustroniu. Miał koronawirusa!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close