Budowa szpitala tymczasowego w MCK. Są już boksy na 500 łóżek. Trwa też budowa na Pyrzowicach
Powoli dobiega końca budowa szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Postawiono już boksy na 400 łóżek tlenowych i 100 respiratorowych.
Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!
Rozłożony jest już główny ciąg instalacji tlenowej i obecnie trwa podłączanie do poszczególnych stanowisk łóżkowych. Wczoraj napełniony został 50- tonowy zbiornik tlenu i jest on testowany, podobnie jak zbiorniki zapasowe nim zostaną podłączone do poszczególnych miejsc. Postawione są już boksy na 400 łóżek tlenowych i 100 respiratorowych. – Przygotowujemy się do przetestowania instalacji tlenowej i przede wszystkim do rozłożenia łóżek oraz sprzętu w przyszłym tygodniu – wyjaśnia wojewoda Wieczorek.
Pełną parą postępują także prace w szpitalu w Pyrzowicach. Tam również ciągnięta jest instalacja tlenowa, rozłożone są już boksy na łóżka, których będzie 145, w tym 10 tzw. OIOM. Jak zapewnia Ministerstwo Aktywów Państwowych, działalność tej placówki nie będzie kolidować z funkcjonowaniem portu i to zarówno w odniesieniu do obsługi pasażerskiej, jak i cargo. Druga jednostka uruchomiona zostanie w Ustroniu, w obiekcie administrowanym wcześniej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Będzie tam można przyjąć nawet 200 pacjentów.
W obu lokalizacjach trwają już intensywne prace, których finałem ma być ogłoszenie gotowości do przyjęcia pacjentów. Do spółki Węglokoks należą kwestie inwestycyjne i organizacyjne.
– W tym trudnym okresie zdrowie i bezpieczeństwo Polaków są najważniejsze. Spółki Skarbu Państwa zdają kolejny egzamin. Pokazują, że społeczna odpowiedzialność biznesu to część ich DNA – mówi wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.
– Cieszę się, że możemy włączyć się w walkę z pandemią na pierwszej linii frontu. Zwłaszcza tu, w naszym regionie – mówi prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek.
Kilkanaście szpitali
Z polecenia premiera Mateusza Morawieckiego dziewięć spółek Skarbu Państwa zbuduje łącznie 16 szpitali tymczasowych w siedmiu województwach. Cztery powstaną na Mazowszu, cztery w Małopolsce, dwa na Dolnym Śląsku, dwa na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach. Liczba dostępnych łóżek dla pacjentów z koronawirusem zwiększy się dzięki temu o blisko 3 tysiące.
To kolejny element wsparcia społeczeństwa przez podmioty nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. W przedsięwzięcie oprócz Węglokoksu zaangażowały się również: PKN Orlen, Lotos, Totalizator Sportowy, Tauron, Grupa Azoty, PKO Bank Polski, KGHM i PGZ. W projekt jest też włączony Bank Gospodarstwa Krajowego.
Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Apele przynoszą skutek. Coraz więcej ozdrowieńców na Śląsku oddaje osocze
W Katowicach, Gliwicach i Sosnowcu sprawdzają, kto już miał koronawirusa. Ruszają badania!