RegionWiadomość dniaZdrowie

W Katowicach, Gliwicach i Sosnowcu sprawdzają, kto już miał koronawirusa. Ruszają badania!

Potrzeba 6 tysięcy ochotników do badań nad COVID -19. Katedra i Zakład Epidemiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach czeka na mieszkańców Sosnowca, Gliwic i Katowic, którzy otrzymali zaproszenie na badania.

 

 

Za kilka dni zakaz wychodzenia z domu i LOCKDOWN? TOP 5 Silesia Flesz

Wyniki pozwolą określić, czy i w jakim stopniu osoba badana przebyła zakażenie nawet jeśli nie miała objawów i jak na to zakażenie zareagował system odpornościowy organizmu.

-Będziemy wiedzieć dokładnie, które obszary są szczególnie zagrożone. Obszary pod względem geograficznym, ale również pod względem na przykład zawodów, miejsca pracy, więc to wszystko co powinniśmy wiedzieć, żeby zlokalizować ogniska zakażanie i później je zlikwidować – mówi prof. dr hab. Paweł Buszman ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Badania również określą dynamikę rozpowszechniania się choroby. Na ich podstawie będzie można modelować dalszy przebieg epidemii. Badania planowo zakończyć się do końca listopada, jednak na pewno będą przedłużone, ponieważ odzew na zaproszenie do badań jest niewystarczający.

ŚUM zaprasza do udziału w badaniu wszystkich wylosowanych, nawet gdy osoba zaproszona przebyła już zakażenie COVID, lub miała wykonane „badanie wymazowe”. Informacji na temat badań należy szukać pod numerem telefonu 32 208 85 44 lub 32 25 23 734.

 

autor: Kamil Rodek

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Jest szczepionka na koronawirusa. Jeszcze w tym roku firma ma wyprodukować 50 milionów dawek [WIDEO]

Katowice: Szpital w Murckach przygotowuje ponad 130 łóżek dla zakażonych koronawirusem

Jest nowy zakaz lotów! Rząd wprowadził zakaz lądowania samolotów z 10 krajów

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close