Region

Katowice: Szpital w Murckach przygotowuje ponad 130 łóżek dla zakażonych koronawirusem

Szpital w Murckach, dzielnicy Katowic. Na razie prawie pusty, ale już niebawem może wypełnić się pacjentami zakażonymi koronawirusem. W ciągu ostatnich kilku dni większość osób, które nie mają pozytywnego testu, opuściła szpital i rozpoczęły się przygotowania. Dla zakażonych będą tu przygotowane 133 łóżka.

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Udało nam się utworzyć strefy i porozdzielać poszczególne obszary przeznaczone dla pacjentów zakażonych oraz personelu. Stworzyliśmy śluzy i przejścia izolowane pomiędzy poszczególnymi obszarami. Natomiast to, czego na razie na pewno nie uda nam się uruchomić to dodatkowa instalacja tlenowa. Szpital w zasadzie nie posiada instalacji centralnego tlenu. Jeżeli prowadzimy tlenoterapię to w oparciu o butlę – mówi Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki.

Liczba pacjentów wymagających takiego leczenia może znacznie przekraczać możliwości placówki. Dlatego szpital i miasto starają się o zapewnienie dodatkowego wyposażenia.

My dysponujemy 18 butlami z tlenem. Dlatego tez wystąpiliśmy do Urzędu Wojewódzkiego, do koordynatorów, aby tych butli przeznaczyć zdecydowanie więcej. Aby także tutaj przynajmniej wyznaczyć konsultanta odpowiedzialnego za choroby zakaźny. Pamiętajmy o tym, ze w naszej placówce działa chirurgia czy ortopedia, ale nie ma tutaj specjalisty od chorób zakaźnych – mówi Ewa Lipka, UM Katowice.

Okazuje się, że choć szpital w Murckach już pod koniec ubiegłego tygodnia był przygotowany na przyjęcie pierwszych pacjentów z COVID-19, to brakuje jeszcze decyzji z Warszawy.

We szpitalach w województwie śląskim tworzone są miejsca covidowe. Niektóre szpitale, tak jak Szpital Murcki, potrzebują polecenia ze strony Ministerstwa Zdrowia. My czekamy na to polecenie również. Po to, aby ten szpital mógł również pełnoprawnie przyjmować pacjentów chorujących na koronawirusa. Kiedy tylko jest możliwość, wojewoda interweniuje i prosi ministra, aby te decyzje jak najszybciej wydać – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.

Szpitala w Katowicach nie trzeba budować od nowa, ale najprawdopodobniej dużo lepiej przygotowany zostanie szpital tymczasowy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Jednak możliwe, że wkrótce każde łóżko będzie miało znaczenie, bo od kilku dni to w woj. śląskim najszybciej rośnie liczba nowych przypadków.

Autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Premier Morawiecki: Szczepionka na COVID trafi do Polski! Szczepienia tylko dla chętnych

Nowe ogniska koronawirusa na Śląsku! Prawie 4400 kolejnych przypadków!

Marsz Wolności 11 listopada w Katowicach bez zgody miasta. Ale i tak się odbędzie

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close