KrajRegionŚwiatWiadomość dnia

Premier Morawiecki: Szczepionka na COVID trafi do Polski! Szczepienia tylko dla chętnych

Szczepienia na COVID nie będą obowiązkowe – zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając informacje, kiedy szczepionka na koronawirusa może trafić do Unii Europejskiej i Polski. Jej producent określa skuteczność na obecnym etapie testów na 90 procent.

 

 

Za kilka dni zakaz wychodzenia z domu i LOCKDOWN? TOP 5 Silesia Flesz

Ogromny przełom w pracach nad szczepionką na COVID-19, który ogłosiły amerykańska firma Pfizer i niemiecka BioNTech SE. Według badań i testów klinicznych szczepionka ta ma być bezpieczna i skuteczna w aż 90%!

-Jesteśmy gotowi na jej przyjęcie – już w kwietniu przystąpiliśmy do umów unijnych dotyczących zakupu ewentualnych szczepionek na SARS/COV-2. Razem z innymi krajami UE mamy równe prawo do korzystania z tych szczepionek proporcjonalnie do wielkości populacji. Już pracujemy nad logistyką ich dystrybucji – w pierwszej kolejności powinny trafić do naszych seniorów, służby zdrowia i formacji mundurowych – zapowiedział dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Przy okazji premier wyjaśnił, że szczepionka na COVID-19 nie będzie obowiązkowa. Szczepionka będzie dostępna dla każdego obywatela Polski na zasadzie dobrowolności.

Kiedy szczepionka na COVID pojawi się w Polsce i będzie dostępna? To kwestia przełomu 1 i 2 kwartały 2021 roku. -Kilka dni temu, podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, zarządziłem przygotowanie na przyszły rok infrastruktury na masowe szczepienia. Chcemy zdobyć i użyć szczepionki najszybciej jak to możliwe, najpewniej wiosną przyszłego roku. Dzięki odpowiedniemu, wczesnemu planowaniu, będziemy na nią przygotowanimówił na konferencji premier Morawiecki.

Premier zaapelował także po raz kolejny, aby stosować się do istniejących już i wprowadzonych w sobotę i dzisiaj obostrzeń. Bo – jak zaznaczył – tylko od tego zależy, czy uda się zdusić szalejącą koronawirusową statystykę i nie wprowadzać narodowej kwarantanny.

-Gdy działająca szczepionka jest dziś być może na wyciągnięcie ręki – nasze działania zmierzające do ograniczenia zarażeń są ważniejsze niż kiedykolwiek. W tych różnych okolicznościach obostrzeń i działań prowadzących do obniżenia zakażeń na pewno popełniamy błędy. Przepraszamy za nie. Chcemy zrobić wszystko, by walczyć z COVID-19. To jest nasz wróg numer jeden. Nie chcemy walczyć z nikim innym – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

-Dlatego jeszcze raz proszę wszystkich o odpowiedzialność i przestrzeganie obostrzeń. Wytrzymajmy tę próbę, a nasz wysiłek i solidarność zostaną nagrodzone! Wrócimy do normalności – dzięki szczepionce i dyscyplinie społecznej – zakończył premier.

 

źródło: KPRM
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pandemia na Śląsku: Według raportu w naszym regionie zmarło najwięcej osób

Makabra! Zwęglone zwłoki wędkarza znaleziono w spalonym samochodzie

Niesamowite! Co ten Ruch Chorzów wyprawia!!! Ósme zwycięstwo z rzędu!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close