Region

Jest szczepionka na koronawirusa. Jeszcze w tym roku firma ma wyprodukować 50 milionów dawek [WIDEO]

Szczepionka na koronawirusa dostępna dla wszystkich. Ale jeszcze nie teraz, bo zanim dostanie ją przeciętny Kowalski minie trochę czasu. Wczoraj firma Pfizer poinformowała, że wraz z firmą BioNTech wynaleźli szczepionkę na COVID, która ma 90 proc. skuteczności. Ta informacja poruszyła środowisko lekarskie.

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

To akurat są firmy, które mają gigantyczne pieniądze na tę pracę laboratoryjną, badawczą. Wiadomo, że to nie będzie odkrycie z małego laboratorium, małej firmy. Tylko właśnie te duże, ci potentaci, oni są w stanie zagwarantować tak duże środki i nakłady finansowe na pracę badawczą. Oni mają pieniądze, są w stanie je uruchomić. Więc sygnał od takiego potentata rynku to jest dobry sygnał – mówi dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Jeszcze w tym roku firma ma wyprodukować 50 milionów szczepionek. W przyszłym – nawet 1,3 miliarda.

Po raz pierwszy właściwie w historii firma farmaceutyczna podjęła tak gigantyczne ryzyko, że rozpoczęto produkcję szczepionki razem z rozpoczęciem badań naukowych. Nigdy wcześniej się to w historii właściwie nie przytrafiło, żeby tak zaryzykowano produkcję czegoś, co nie wykluczone było, że zostanie zutylizowane. Podjęto to ryzyko i dziś ta produkcja już trwa – mówi Maria Zawała, TVS, dziennikarka medyczna.

Produkcja trwa, a szczepionki mają też trafić do Polski. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki rząd polski przystąpił latem unijnego porozumienia w sprawie szczepionek przeciw COVID19. Dzięki temu nasz kraj będzie miał równe prawo do korzystania z nich.

Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek, tak żeby w jak najszybszym możliwym czasie, pewnie to nastąpi gdzieś wiosną przyszłego roku, może trochę wcześniej, nie wiemy tego dzisiaj. Ale chcemy tak szybko dostać te szczepionki, jak inne, zachodnie kraje Unii Europejskiej. I dostaniemy je w tym samym czasie, ponieważ tak jest skonstruowana umowa, której my jesteśmy częścią – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP, wypowiedź z 9 listopada.

Na razie jednak nie wiadomo, ile będzie wynosił koszt szczepionki na koronawirusa. Według firmy, która je produkuje cena ma być niższa niż typowych szczepionek.

Autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Premier Morawiecki: Szczepionka na COVID trafi do Polski! Szczepienia tylko dla chętnych

Nowe ogniska koronawirusa na Śląsku! Prawie 4400 kolejnych przypadków!

Marsz Wolności 11 listopada w Katowicach bez zgody miasta. Ale i tak się odbędzie

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close