reklama
Kategorie

TOP 13 najbardziej rakotwórczych miejsc w Polsce. Śląskie miasta w czołówce niechlubnego rankingu

Nowy Targ i Pszczyna – to zwycięzcy smogowego niechlubnego rankingu PAS. Na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska z 2019 r. sporządzono listę piętnastu najmocniej zasmogowanych miejscowości w Polsce. Na szczycie znalazły się miejscowości, w których odnotowano wielokrotne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza.

 

Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!

Pszczyna liderem niechlubnego rankingu. Według najnowszego raportu PAS, stworzonego na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska mieszkańcy Pszczyny w 2019 r., aż przez 106 dni oddychali powietrzem bardzo złej jakości. To wynik lepszy niż w roku 2018, gdy tych dni było 125, jednak mieszkańcy zarzucają samorządowcom, że Ci nie w temacie zwalczania smogu nie robią tego co powinni.

Apelujemy już od wielu lat żeby te działania nie były tylko działaniami medialnymi tylko żeby to były prawdziwe, takie skuteczne działania, poważne traktowanie mieszkańców i ich zdrowia. – mówi Aleksandra Antes-Szewczyk, prezes stowarzyszenia Nie Dokarmiaj Smoga.

Powiązane artykuły

Do tej pory piece wymieniono w ponad 1000 lokali, jednak w dalszym ciągu pozostaje jeszcze przynajmniej 9 tys. Do tego dochodzą dwa kolejne problemy pierwszy dotyczy tego czym palą mieszkańcy, a często materiałem opałowym są śmieci, złej jakości węgiel czy drewno, a drugi że walka z kopciuchami skupia się głównie na domach jednorodzinnych, a nie wielorodzinnych, których kopciuchy również trują.

Przez większą część dni zimowych gdy tylko wieje silny wiatr na dobra sprawę ten dym wydobywający się z kominów, on się unosi, on się kumuluje i on się utrzymuje nad miastem Pszczyną i nad okolicznymi miejscowościami. Stąd też oddychamy tak zanieczyszczonym powietrzem przez niespełna 1/3 roku. – mówi Katarzyna Klimek-Adamczyk, stowarzyszenie Nie Dokarmiaj Smoga.

Urzędnicy odpierają ataki mieszkańców i uważają je za niesprawiedliwe. Miasto w ostatnim czasie zamontowało m.in. 20 czujników elektrycznych na budynkach szkół, które prowadzą stały monitoring jakości powietrza w mieście. Dodatkowo w rękach straży miejskiej znalazł się specjalny dron, który ma wychwytywać nadmiernie dymiące kominy. Samorząd działa, jednak w tych działaniach czuje się osamotniony.

To co możemy zrobić to robimy, ale tu tak naprawdę apel do mieszkańców, drodzy Państwo, smog nie jest produkowany tutaj w tym budynku tylko smog produkujemy i wytwarzamy we własnych piecach. Jeśli nie przestaniemy tego robić to tak naprawdę sytuacja nie zostanie uzdrowiona i my możemy stanąć na przysłowiowej głowie, ale jeżeli faktycznie mieszkaniec nie zdecyduje się wymienić źródła ciepła no to już nic więcej tutaj nie będziemy mogli zrobić. – mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Kotły powyżej 10 lat od daty produkcji należy wymienić do końca 2021 r. Na drugim miejscu rankingu PAS z liczbą 89 dni z dużej emisji szkodliwych pyłów PM 10 znajduje się Rybnik. Podium zamyka Nowy Targ z liczbą 88 dni.

autor: Bartosz Bednarczuk

Ranking miejscowości z największą liczbą dni z przekroczeniem dobowego poziomu
dopuszczalnego pyłu PM10 w 2019 r. (norma: 35 dni)

miejscowość liczba dni z przekroczeniem
dobowego poziomu
dopuszczalnego PM10
1. Pszczyna 106
2. Rybnik 89
3. Nowy Targ 88
4. Wodzisław Śląski 86
5. Zabierzów 83
6. Godów 79
7. Nowa Ruda 78
8. Sucha Beskidzka 77
Zabrze 77
9. Lubań 71
Nowy Sącz 71
10. Skawina 70
11. Lubliniec 68
12. Żywiec 67
13. Oświęcim 66
Katowice (śr. ze stacji) 66

źródło: Roczne Oceny Jakości Powietrza – raporty wojewódzkie, GIOŚ 2020

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pierwszy pacjent już w poniedziałek? Tymczasowy szpital w MCK w Katowicach już gotowy [WIDEO]

Sondaż: Tracą PiS i Platforma. Kto wszedłby teraz do Sejmu?

W tym sezonie piłkarska ekstraklasa z rekordowo krótką przerwą zimową!

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button