KategorieWiadomość dnia

Rekonstrukcję Tragedii Miechowickiej będzie można obejrzeć w internecie

Wspomnienia znanych aktorów Cezarego Żaka i Lecha Dyblika, a także rekonstruktorów, którzy brali udział w Widowisku Historycznym „Walka o Miechowice” już wkrótce będzie można zobaczyć online. Specjalną relację przygotowuje „Pro Fortalicium”, a będzie ją można zobaczyć na stronie Stowarzyszenia oraz fanpage Miasta Bytom.

 

 

Kryminalna rozrywka w TVS! „Napisała: Morderstwo” od wtorku do czwartku o 21.25

Przypomnijmy, że ze względu na pandemie koronawirusa w tym roku nie obędzie się jedno z największych w południowej Polsce wydarzeń historycznych – Widowisko Historyczne – „Walka o Miechowice”, będące rekonstrukcją tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Miechowicach w styczniu 1945 roku. W ubiegłorocznej rekonstrukcji wzięli udział znany polscy aktorzy – Cezary Żak znany z roli Harry’ego Sauera z serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów”, gdzie wcielił się w postać SS-Hauptsturmführera, szefa bezpieczeństwa na zamku Książ oraz Lech Dyblik, również znany z wielu seriali i filmów historycznych. Oprócz nich w wydarzeniu wzięło udział  prawie 180 rekonstruktorów. To właśnie uczestnicy miechowickiej rekonstrukcji opowiedzą nie tylko o przygotowania do niej, swoich wrażeniach, a także o rolach, w jakie się wcielili.

Powiązane artykuły

O jednym z najbardziej znanych wydarzeń historycznych, jakie co roku odbywa się w Bytomiu – Miechowicach, opowiedzą również członkowie Stowarzyszenia „Pro Fortalicium”, między innymi: Dariusz Pietrucha – prezes Stowarzyszenia oraz Ireneusz Okoń – główny organizator rekonstrukcji, a także przedstawiciele władz Bytomia: prezydent Mariusz Wołosz i zastępca prezydenta Waldemar Gawron, a także bytomski pasjonat historii, autor książki poświęconej „Tajemnicy Szybu Południowego” Maciej Bartków.

Relacja online ze wspomnieniami i fragmentami poprzednich edycji rekonstrukcji wydarzeń w Miechowicach planowana jest na drugą połowę stycznia.

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. O Tragedii Miechowickiej przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe w naszym kraju spowodowały, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne. Mimo próby ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach.

Powrót do tragicznych wspomnień wywoływało ból i cierpienie, a mimo to ze szczegółami opowiadali o tym, nie tylko co przeżyli w trakcie walk o Górny Śląsk, ale głównie o zbrodniach, które towarzyszyły wkraczającym Sowietom do śląskich miast i wsi. Ich relacje nagrane i spisane, a później odtwarzane umożliwiły powstanie wielu artykułów, książek, a także filmów dokumentalnych, w których poznaliśmy prawdę o sowieckiej zbrodni, skrywanej przez kilkadziesiąt lat oraz przyczyniły się również do wszczęcia śledztwa, jakie podjął Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

źródło: UM Bytom

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Powstała specjalna poradnia dla covidowych ozdrowieńców. Bez kolejek do specjalistów

Ministerstwo Zdrowia sprawdza aferę ze szczepieniami aktorów. „To nieetyczne”

Podatek cukrowy rozłoży na łopatki branżę napojów? Ceny tych słodzonych cukrem poszybowały w górę!

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button