Kategorie

Takich dotacji do wymiany kopciuchów na Sląski jeszcze nie było. Można dostać nawet 100%

Jest nowy program wymiany pieców węglowych. Przystąpiło do niego kilkanaście gmin w woj. śląskim. Dzięki unijnemu dofinansowaniu i wkładowi miasta, przykładowo w Katowicach można dostać dotację, która pokryje nawet 100% kosztów. Mieszkaniec musi tylko zapłacić podatek VAT. Zbieranie deklaracji potrwa do 6 czerwca.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

-W samym programie mogą wziąć udział przede wszystkim budynki jednorodzinne, bo dla nich jest to skierowane. Oczywiście budynki jednorodzinne lub w zabudowie bliźniaczej. Dla całego programu został zrobiony regulamin, gdzie są wszystkie szczegóły bardzo fajnie moim zdaniem opisane. Nie jest on długi, przystępny dla każdego mieszkańca, więc trzeba się po prostu z nim zapoznać. Oczywiście podstawą do tego, żeby uzyskać dofinansowanie jest posiadanie źródła węglowego – informuje Daniel Wolny, Biuro Zarządzania Energią UM Katowice.

Czyli pieca na węgiel maksymalnie 3 klasy. Z nieco niższego dofinansowania, bo do 90% kosztów, mogą skorzystać mieszkańcy Sosnowca. Tu termin składania wniosków ruszy 10 maja i potrwa do 18 czerwca.

-Maksymalny koszt tutaj dofinansowania, przy 10% wkładzie mieszkańca, to 36 tysięcy złotych. Mam tu na myśli wymianę starego źródła ogrzewania i zamianę na pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną – mówi Mateusz Kruk, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza.

Jest nowy program wymiany pieców węglowych. Przystąpiło do niego kilkanaście gmin w woj. śląskim
Jest nowy program wymiany pieców węglowych. Przystąpiło do niego kilkanaście gmin w woj. śląskim

Dofinansowanie można też dostać na panele solarne, ogrzewanie gazowe czy modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Tak dużych dotacji jeszcze w śląskich i zagłębiowskich miastach nie było.

-To jest olbrzymie przedsięwzięcie. Na dzień dzisiejszy mamy do modernizacji, szacunkowo, zaznaczam szacunkowo, bo dopiero taki szczegółowy spis będzie prowadzony od połowy tego roku przez nadzór budowlany ogólnopolski. Natomiast według szacunków to jest ponad 3,5 miliona gospodarstw domowych, w których trzeba przeprowadzić te prace modernizacyjne polegające na wymianie przestarzałego źródła ciepła na źródła nisko, bądź zero emisyjne – mówi Krzysztof Olszak, Zagłębiowski Alarm Smogowy.

W programie biorą także udział m.in. Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Rybnik, Tychy, Tarnowskie Góry, Zabrze, Żory czy Wodzisław Śląski.

 

autorka: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Będzie żegnał go cały Śląsk, zawyją wszystkie radiowozy. W piątek odbędzie się pogrzeb zastrzelonego policjanta z Raciborza

Koniec noszenia maseczek już bliski! Jeszcze tylko rozporządzenie i 15 maja ściągamy!

Zabójstwo policjanta w Raciborzu: Jest areszt dla podejrzanego o zastrzelenie policjanta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button