reklama
REKLAMA
KrajWiadomość dnia

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to lepszy pomysł niż Mieszkanie Plus? Rząd ma nowy pomysł na budowę mieszkań

reklama

Rząd próbuje uruchomić kolejny program mieszkaniowy, który ma pomóc zwłaszcza młodym ludziom zdobyć swoje pierwsze lokum. Po fiasku programu Mieszkanie+, tym razem większą rolę mają odgrywać samorządy.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

reklama

– Konieczna jest budowa mieszkań. Budowa mieszkań, która ma zmierzać tak naprawdę do tego, żeby przywrócić tym miastom właściwy rozwój, bo rozwój jest możliwy tylko wtedy, gdy ktoś w tych miastach będzie mieszkał – mówi Anna Kornacka, wiceminister rozwoju pracy i technologii.

 

Dzięki Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej taki rozwój ma być możliwy, bo plan zakłada budowę ponad 1500 mieszkań w Zabrzu, Chorzowie, Tarnowskich Górach i Świętochłowicach. Swoją spółkę z rządem zawiązuje też Zawiercie.

– Otwieramy się już na tereny inwestycyjne, mając konkretne pieniądze i umawiając się z konkretnymi inwestorami musimy zapewnić też miejsca zamieszkania tym młodym ludziom, którzy będą pracowali w Świętochłowicach – podkreśla Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Rząd próbuje uruchomić kolejny program mieszkaniowy, który ma pomóc zwłaszcza młodym ludziom zdobyć swoje pierwsze lokum
Rząd próbuje uruchomić kolejny program mieszkaniowy, który ma pomóc zwłaszcza młodym ludziom zdobyć swoje pierwsze lokum

Gminy wchodzące w skład spółki z rządem muszą dać grunty, na których powstaną budynki mieszkalne oraz po 3 miliony złotych jako wkład własny wniesiony do spółki. To pieniądze, która miasta już wcześniej dostały z rządowej dotacji.

-Jest to dla nas bardzo ciekawa oferta, propozycja i rozwiązanie zarazem, które powoduje tak naprawdę, że przy minimalnym wkładzie, mam tu na myśli ten grunt, powstaną mieszkania – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

 

Na razie do różnego rodzaju SIM-ów w Polsce przystąpiło około 6% gmin, w których nowe mieszkania mają kusić przyszłych lokatorów przede wszystkim preferencyjnym czynszem.

– Między 600, a 800 złotych przy czym w przypadku tej wyższej stawki, otwiera to drogę po około 30 latach do przejęcia mieszkania na własność – mówi Jarosław Gowin, wicepremier.

 

Inna opcja to wcześniejszy wykup mieszkania.

– Tu ustawa i gwarancje skarbu państwa i samorządu powodują, że jest model dojścia do własności i osoby, które zamieszkają w mieszkaniach budowanych przez SIM, będą miały ścieżkę tego jak mogą dojść do własności – wyjaśnia Michał Sroka, Krajowy Zasób Nieruchomości.

Jednak nie wcześniej niż po 15 latach, a to dlatego, że osoba, która zdecyduje się zamieszkać w jednym z lokali SIM musi nie tylko płacić czynsz, ale również spłacić rozłożone w ratach 40% kosztów budowy inwestycji. Dodatkowo trzeba mieć wkład własny w kwocie 15% wartości mieszkania, który również może być rozłożony na raty.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Będzie żegnał go cały Śląsk, zawyją wszystkie radiowozy. W piątek odbędzie się pogrzeb zastrzelonego policjanta z Raciborza

Koniec noszenia maseczek już bliski! Jeszcze tylko rozporządzenie i 15 maja ściągamy!

Zabójstwo policjanta w Raciborzu: Jest areszt dla podejrzanego o zastrzelenie policjanta

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button