Kategorie

Sukces katowickiego szpitala! Wykonano tam już pięć tysięcy przeszczepów szpiku kostnego

Wykonano w nim już pięć tysięcy przeszczepów szpiku kostnego. Przez ten czas transplantacji przeprowadzono tu tyle, że obecnie Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Mielęckiego SUM w Katowicach jest pod tym względem liderem w Polsce.

 

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

Często trafiają tu pacjenci bardzo młodzi. „Jubileuszowa” pacjentka ma 21 lat. Niewiele więcej, bo 23 lata, miała Iwona z Knurowa, kiedy zdiagnozowano u niej poważną chorobę. Choć pozornie nic na to nie wskazywało.

– Przypominające objawy grypy. Miałam takie bóle kostno-stawowe, gorączki, różnego rodzaju odrętwienia mięśni. Wszystko mnie bolało po prostu. Wtedy zdecydowałam się pójść do szpitala. Lekarz stwierdził, że skieruje mnie do szpitala. Po zrobieniu morfologii krwi wyszło podejrzenie ostrej białaczki limfoblastycznej, co się potwierdziło już po biopsji – mówi Asia Świdrak, pacjentka po przeszczepie.

Powiązane artykuły

Choroba postępowała bardzo szybko. Po 2 tygodniach od wystąpienia objawów ponad 70% szpiku kostnego było zajęte przez komórki nowotworowe. Akurat Asia nie musiała czekać na dawcę, bo można było przeprowadzić autotransplantację, ale i tak w szpitalu spędziła 9 miesięcy. Pierwszy taki przeszczep wykonano tu 30 lat temu. Od tamtej pory wiele w katowickim szpitalu się zmieniło.

– Co miesiąc przeszczepiamy około 20-25 pacjentów, a w skali roku jest to około 300 pacjentów. Są to zarówno transplantacje autologiczne, czyli tranplantacje z własnych komórek, jak również transplantacje z dawców rodzinnych czy niespokrewnionych. Oczywiście, ta liczba transplantacji wzrasta z roku na rok, ale pamiętajmy o tym, że są to schorzenia, przy których bez transplantacji pacjent nie jest w stanie funkcjonować i jest to często jedyny sposób na wyleczenie tych chorób – mówi prof. Grzegorz Helbig, Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku, SPSK im. A. Mieleckiego w Katowicach.

Mimo pandemii tylko tutaj przeprowadzono w 2020 roku 312 transplantacji szpiku kostnego. Wśród nich było 21 tych od dawców nie w pełni zgodnych.

Jeżeli mamy chorobę, która bardzo szybko postępuje, a w rejestrze światowym nie mamy idealnego dawcy na już, to możemy wybrać takiego członka rodziny. W Polsce liczba przeszczepów haploidentycznych wzrosła do 80 rocznie

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. A. Mieleckiego w Katowicach dysponuje 95 łóżkami, w tym 29 to stanowiska przeszczepowe. Zespół oddziału liczy ok. 150 osób. Co miesiąc na oddział lub do przyszpitalnych poradni trafia ok. półtora tysiąca pacjentów z problemami hematologicznymi.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

WST otworzy w Knurowie punkt dydaktyczny. Będą się tu kształciły pielęgniarki

Krok po kroku, raz jeszcze. Wszystkie zmiany na Rondzie gen. Ziętka w Katowicach. Jak teraz po nim jeździć?

Katowice na kilka dni stolicą Europy! Europejski Kongres Gospodarczy wraca w normalnej formule po roku przerwy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button