KrajRegion

Szpital tymczasowy w Katowicach zostanie zlikwidowany już w czerwcu [WIDEO]

Szpitale tymczasowe zawieszają swoją pracę. A przynajmniej ten w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W związku z polepszającą się sytuacją pandemiczną w województwie śląskim, nie ma już tak dużego zapotrzebowania na dodatkowe szpitalne łóżka. Zajętość wszystkich w województwie śląskim wynosi obecnie 59%.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Pacjenci w szpitalu międzynarodowym w Katowicach pozostaną na pewno. Umowa z obiektem jest do 30 czerwca, a więc tutaj na pewno do końca maja ci pacjenci tam będą. A myślę, że tutaj z początkiem czerwca, kiedy już tych pacjentów będzie coraz mniej, bo też jest coraz mniej zakażeń, wówczas też przystąpimy do likwidacji szpitala tymczasowego i przywrócenia tego obiektu do stanu przedpandemicznego – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.

Ostateczna decyzja o zamknięciu, a właściwie zawieszeniu pracy szpitala tymczasowego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym leży w rękach rządu. Obecnie Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach czeka na decyzję ministra zdrowia w tej sprawie. A śledząc statystyki zachorowań można wnioskować, że sytuacja w kraju pozwala podejmować takie działania.

– Ewidentnie, mamy wolne miejsca już. Ta sytuacja ulega pewnemu poluzowaniu, pewnej poprawie. To sytuacja ogólnokrajowa już w tym momencie. Śląsk nie jest jakimś wyjątkiem. I na chwilę obecną dysponujemy dużą rezerwą, do tego stopnia, że zaczynamy przekształcać w zwykłe oddziały czyli odcovidowywać – mówi dr hab. n. med. Włodzimierz Mazur, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.

Należy jednak rozważać każdy scenariusz. Dlatego szpitale pozostawiają pewną rezerwę na wypadek ponownego wzrostu zachorowań. Nie można wykluczyć, że wraz z nadejściem jesieni pojawi się też kolejna fala koronawirusa.

– Mimo, że na tę chwilę udało się odmrozić już ponad dwa tysiące łóżek we wszystkich szpitalach na terenie śląskiego i do końca maja chcemy jeszcze kolejnych osiemset przywrócić do tej działalności przedcovidowej. To jednak trzeba pamiętać, że do końca roku we wszystkich szpitalach w naszym województwie pozostaną łóżka covidowe na pierwszym poziomie. To są te łóżka obserwacyjne – informuje Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.

Dodatkowo w wybranych jednostkach szpitalnych pozostaną łóżka drugiego i trzeciego poziomu. I tak na przykład, do dyspozycji pacjentów z całego województwa wciąż będzie szpital tymczasowy w Pyrzowicach, gdzie znajduje ponad 140 łóżek.

Autor: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zaburzenia snu, stany lękowe, depresja COVID-owa. Na Śląsku zbadali ozdrowieńców i wyniki są PRZERAŻAJĄCE!!!

Sosnowiec: Ojciec leżał kompletnie pijany, płaczące niemowlę nakarmił policjant! [FOTO]

Ile miasta Śląska i Zagłębia zapłacą za Polski Ład? Samorządowcy mówią, że o wiele za dużo!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close