RegionWiadomość dniaZdrowie

Zaburzenia snu, stany lękowe, depresja COVID-owa. Na Śląsku zbadali ozdrowieńców i wyniki są PRZERAŻAJĄCE!!!

Koronawirus wywołuje spustoszenie nie tylko w organizmie, ale także w psychice. To wyniki badań naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy przebadali 200 ozdrowieńców. Zarówno te osoby, które przechodziły COVID ciężko, jak i te, które nie miały poważnych objawów. Wyniki budzą niepokój.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– U 50 proc. chorych, a więc u co drugiego chorego występują zaburzenia snu. Nie muszę nikomu tłumaczyć, jak ważny jest spokojny, dobry, długi sen, bo to wpływa na codzienne nasze funkcjonowanie. 20 proc. chorych, to są chorzy, u których pozostały stany lękowe – mówi prof. Mariusz Gąsior, SCCS w Zabrzu.

Ale to nie wszystko, bo u co dziesiątego pacjenta lekarze stwierdzili depresję COVID-ową. Według lekarzy pacjenci często wracają myślami do swojej choroby, są też zaniepokojeni bieżącym stanem zdrowia.

Zaburzenia snu, stany lękowe, depresja COVID-owa. Na Śląsku zbadali ozdrowieńców i wyniki są PRZERAŻAJĄCE!!!
Zaburzenia snu, stany lękowe, depresja COVID-owa. Na Śląsku zbadali ozdrowieńców i wyniki są PRZERAŻAJĄCE!!!

– Skupiają się najczęściej na tym, czy COVID zostawił cokolwiek w ich organizmie. Ale to co zauważamy, to to, że pacjenci często mają obniżony nastrój. I ten strach, poczucie lęku, o cokolwiek tak naprawdę. Czy będę mógł nadal żyć tak jak żyłem/żyłam, czy ten COVID spowoduje to, że będę żył krócej? – mówi Krystyna Czapla, pielęgniarka oddziałowa.

Z badań wynika także, że koronawirus zostawia potężne ślady w klatce piersiowej. Naukowcy stwierdzili, że u co piątego badanego tomografia wykazała zmiany pozapalne w klatce piersiowej.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polski Ład zbiera komentarze: „To brzmi jak anarchia”. Część samorządowców nie zostawia na programie rządu suchej nitki

Niecodzienny, zbiorowy ślub w Katowicach. Kobiety zaślubiły 200-letnie buki! [WIDEO]

Krzysztof Piątek nie jedzie na Euro. Lekarz kadry narodowej nie pozostawia złudzeń

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close