RegionWiadomość dniaZdrowie

Zaburzenia snu, stany lękowe, depresja COVID-owa. Na Śląsku zbadali ozdrowieńców i wyniki są PRZERAŻAJĄCE!!!

Koronawirus wywołuje spustoszenie nie tylko w organizmie, ale także w psychice. To wyniki badań naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy przebadali 200 ozdrowieńców. Zarówno te osoby, które przechodziły COVID ciężko, jak i te, które nie miały poważnych objawów. Wyniki budzą niepokój.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– U 50 proc. chorych, a więc u co drugiego chorego występują zaburzenia snu. Nie muszę nikomu tłumaczyć, jak ważny jest spokojny, dobry, długi sen, bo to wpływa na codzienne nasze funkcjonowanie. 20 proc. chorych, to są chorzy, u których pozostały stany lękowe – mówi prof. Mariusz Gąsior, SCCS w Zabrzu.

Ale to nie wszystko, bo u co dziesiątego pacjenta lekarze stwierdzili depresję COVID-ową. Według lekarzy pacjenci często wracają myślami do swojej choroby, są też zaniepokojeni bieżącym stanem zdrowia.

Zaburzenia snu, stany lękowe, depresja COVID-owa. Na Śląsku zbadali ozdrowieńców i wyniki są PRZERAŻAJĄCE!!!
Zaburzenia snu, stany lękowe, depresja COVID-owa. Na Śląsku zbadali ozdrowieńców i wyniki są PRZERAŻAJĄCE!!!

– Skupiają się najczęściej na tym, czy COVID zostawił cokolwiek w ich organizmie. Ale to co zauważamy, to to, że pacjenci często mają obniżony nastrój. I ten strach, poczucie lęku, o cokolwiek tak naprawdę. Czy będę mógł nadal żyć tak jak żyłem/żyłam, czy ten COVID spowoduje to, że będę żył krócej? – mówi Krystyna Czapla, pielęgniarka oddziałowa.

Z badań wynika także, że koronawirus zostawia potężne ślady w klatce piersiowej. Naukowcy stwierdzili, że u co piątego badanego tomografia wykazała zmiany pozapalne w klatce piersiowej.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Polski Ład zbiera komentarze: „To brzmi jak anarchia”. Część samorządowców nie zostawia na programie rządu suchej nitki

Niecodzienny, zbiorowy ślub w Katowicach. Kobiety zaślubiły 200-letnie buki! [WIDEO]

Krzysztof Piątek nie jedzie na Euro. Lekarz kadry narodowej nie pozostawia złudzeń

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close