Artykuł SponsorowanyTechnologie

Sztuczna inteligencja – szansa czy zagrożenie?

O wpływie sztucznej inteligencji na nasze życie prywatne i zawodowe wiele już napisano. Nie ulega wątpliwości, że nowoczesne technologie, ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym bardzo mocno wpływają na dzisiejsze realia prowadzenia biznesu, ale też życia prywatnego. Poznajmy wszystkie szanse i zagrożenia wynikające z popularyzacji idei powszechnego wykorzystywania sztucznej inteligencji.

 

Sztuczna inteligencja – obecna w naszym życiu już teraz

Zdolność maszyn i technologii do samodzielnego myślenia była obszarem rozważań już od wielu lat. To właśnie z tego powodu w latach 50 poprzedniego wieku uczony z uniwersytetu w Manchesterze, Alan Turing stworzył Test nazwany swoim nazwiskiem. Test Turinga miał za zadanie przekonać obiektywnego sędziego, że dana technologia czy maszyna podaje się za człowieka. Przez wiele lat, głównie dzięki temu testowi właśnie przyszłość powszechnie stosowanej sztucznej inteligencji mogliśmy włożyć między książki z kategorii science-fiction. 

W 2014 roku jednak test Turinga zawiódł, a raczej to komputer przeszedł ów test pomyślnie. To moment, od którego umownie możemy datować dynamiczny rozwój dziedziny technologii, znanej jako sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. I już teraz, po ponad 8 latach z całą pewnością możemy stwierdzić, że każdy z nas, codziennie ma do czynienia z technologiami opartymi o sztuczną inteligencję, czy chmurę obliczeniową od Mindbox.pl . Czy to dopiero początek ekspansji idei samodzielnie myślących i uczących się maszyn i programów? Z pewnością tak. Czy znamy wszystkie korzyści i zagrożenia związane z powszechnym stosowaniem sztucznej inteligencji? Przekonajmy się. 

Korzyści wynikające z powszechnego wykorzystania technologii opartej na sztucznej inteligencji

Zacznijmy od zalet sztucznej inteligencji i korzyści wynikających z jej stosowania. Korzyści te możemy z powodzeniem podzielić na kilka osobnych kategorii, związanych bezpośrednio z różnymi obszarami naszego życia. Przede wszystkim biznes, czyli obszar, w którym SI działa prężnie już od wielu lat. Sztuczna inteligencja wpływa bezpośrednio na usprawnienia całych procesów biznesowych realizowanych w przeszłości tylko przez ludzi. Wykonywanie żmudnych zadań, analiza wielkich zbiorów danych, wykrywanie potencjalnych niebezpieczeństw w sieci, wsparcie w marketingu internetowym czy bardziej fizyczne formy robotyzacji ze szczególnym uwzględnieniem branży produkcyjnej i całych linii produkcyjnych wyposażonych w dodatkowe oprogramowanie uczące się. To wszystko prowadzi bezpośrednio do obniżenia kosztów działalności, przyspieszenia produkcji i wyeliminowania wszelkich błędów ludzkich.

Powiązane artykuły

To tylko jedna strona korzyści wynikających z wprowadzenia  technologii sztucznej inteligencji omówionej pod adresem https://mindbox.pl/intelligent-processes. Każdy z nas codziennie ma możliwość wygodnego, komfortowego i co ważne, bezpiecznego korzystania z nowoczesnych samochodów wyposażonych w szereg inteligentnych funkcji, smartfonów ułatwiających zarządzanie wieloma aspektami swojego życia czy nawet dostępem do inteligentnych platform szkoleniowych, czy medycznych, które z pewnością zwiększają standard naszego życia. 

Korzyści te można mnożyć w nieskończoność, a jedynie najbardziej zatwardziali przeciwnicy zmian nie zauważają ogromnego skoku jakościowego życia i biznesu, którego źródła warto dopatrywać się właśnie w technologiach sztucznej inteligencji. 

Czy sztuczna inteligencja to jedynie same pozytywy? Poznajmy ryzyka

Zastanówmy się nad potencjalnymi zagrożeniami związanymi z tak popularnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w każdym aspekcie naszego życia. Przede wszystkim nadrzędny argument przeciw, czyli kryzys rynku pracy i tysiące osób zastąpione przez tańszą i szybszą alternatywę w postaci robotów i systemów automatyzujących pracę. Choć argument ten przewija się w mediach już od wielu lat, wciąż rynek pracy nie jest dostatecznie nasycony – w wielu branżach najzwyczajniej brakuje rąk do pracy. Prawda jest taka, że maszyny i SI nie tyle zabierze pracę, co ją usprawni, dając obszar do rozwoju działalności, tworzenia nowych produktów i usług, które jednocześnie będą wymagać nowych obowiązków. 

Sztuczna inteligencja w domyśle bezbłędnie realizuje wszystkie powierzone zadania. Obiektywność i niezawodność nowoczesnych technologii coraz częściej jest przywoływana na stanowisko obiektywnego sędziego lub podmiotu podejmującego decyzje oparte jedynie o subiektywne czynniki. Jak jednak wyglądałaby kwestia odpowiedzialności za krzywdę, którą ktoś może ponieść w wyniku takiego osądu. Kwestie etyczne i moralne to prawdziwy temat rzeka, który powinien być dobrze zgłębiony, szczególnie w przededniu jeszcze szerszego wykorzystania sztucznej inteligencji. 

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button