Artykuł PartnerskiArtykuł Sponsorowany

Jak wygląda postępowanie komornicze?

Kiedy wierzyciel i dłużnik nie mogą dojść do porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia, odbywa się egzekucja komornicza polegająca na zaangażowaniu w sprawę osoby trzeciej, czyli komornika właśnie. Podejmowane przez niego działania są ściśle regulowane przepisami prawa – zapisami Kodeksu postępowania cywilnego. Jak wygląda taka procedura? Z jakimi kosztami się wiąże? Czego komornik nie może zająć?

1. Co jest potrzebne, by komornik sądowy zaczął działać?

2. Etapy postępowania komorniczego

3. Możliwości działania komornika

W jaki sposób wybierany jest komornik? Gliwice stwarzają przecież spore możliwości w tym zakresie. Najczęściej w sprawę zaangażowany jest komornik z rewiru miejsca zamieszkania dłużnika lub miejsca zlokalizowania nieruchomości. Więcej informacji znajdziesz na https://komornikgliwice.com/ oraz w ustawie z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych.

Co jest potrzebne, by komornik zaczął działać?

Aby kancelaria komornicza mogła rozpocząć swoją ingerencję, niezbędny jest tytuł wykonawczy, czyli tytuł egzekucyjny z klauzulą wykonalności. Może zostać wydany poprzez:

  • orzeczenie w sądzie rejonowym (w Gliwicach lub innej miejscowości),
  • orzeczenie referendarza sądowego,
  • akt notarialny, w którym dłużnik poddaje się egzekucji,
  • ugodę przed sądem polubownym,
  • ugodę pozasądową zatwierdzoną w sądzie rejonowym,
  • bankowy tytuł egzekucyjny.

Komornik sądowy przy sądzie rejonowym powinien otrzymać wniosek o wszczęcie egzekucji wraz z oryginałem tytułu wykonawczego. Musi on być zaadresowany konkretnie, na przykład Kancelaria Komornicza nr X.

Powiązane artykuły

Etapy postępowania komorniczego

Swoje działanie komornik sądowy przy sądzie rejonowym w Gliwicach rozpoczyna od wysłania zawiadomienia o rozpoczęciu czynności. Dostarczane jest ono listem poleconym i ma charakter informacyjny. Jeśli list nie zostanie odebrany, przepisy pozwalają odwiedzić dłużnika osobiście. Oczywiście, komornik przyjmuje interesantów również w biurze – w dokumencie zawsze znajduje się adres oraz informacja, w jakim czasie kancelaria czynna jest dla odwiedzających.

Pierwszym krokiem zawsze jest ustalenie składników majątku dłużnika i ustalenie planu spłaty.

Możliwości działania komornika

Jeśli dłużnik pracuje, komornik najczęściej zajmuje wynagrodzenie wpływające na rachunek bankowy. Może także poinformować o fakcie zajęcia pracodawcę, który nadwyżkę kwoty wolnej od potrąceń, przeleje na konto egzekutora. Funkcjonariusz ma również prawo zlicytować cenne przedmioty.

Tekst nie stanowi reklamy działalności prowadzonej.

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button