Czas na oszczędzanie deszczówki
Obecnie coraz więcej osób szuka metod na zmniejszenie zużycia wody z sieci. Jednym ze sposobów jest gromadzenie deszczówki, która jest najtańszą i najlepszą jakościowo cieczą do podlewania roślin w ogrodzie oraz różnego rodzaju prac porządkowych. Dlaczego warto korzystać z deszczówki, w jaki sposób można ją zbierać oraz gdzie znajdzie ona zastosowanie?
Deszczówka – najważniejsze właściwości
Deszczówka to woda, która świetnie sprawdzi się do podlewania roślin. Jej odczyn – obojętny bądź lekko kwaśny – jest odpowiedni dla większości gatunków kwiatów i krzewów, nawet tych bardziej kwasolubnych. Z uwagi na fakt, iż woda opadowa ma temperaturę otoczenia, jej wykorzystywanie do nawadniania nie przyczyni się do szoku termicznego u roślinności. Deszczówka nie zawiera pierwiastków obecnych w wodzie wodociągowej, takich jak fluor czy chlor, które mogą niekorzystnie wpływać na kondycję nasadzeń. Jest cieczą miękką, a w jej składzie nie zobaczymy wapnia i magnezu. W konsekwencji nie pozostawia ona osadu i brzydkich zacieków. Choć nie jest krystalicznie czysta, zapewni nam możliwość darmowego podlewania roślin czy sprzątania – tak ważną z punktu widzenia ekonomii i dbania o środowisko.
Jak wykorzystać wodę opadową?
Korzystanie z deszczówki to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wybrały projekty domów o charakterze ekologicznym i energooszczędnym. Umożliwia bowiem ograniczenie poboru wody sieciowej, wpływając na zmniejszenie wysokości rachunków za utrzymanie budynków. Deszczówka doskonale nadaje się do podlewania trawnika, krzewów i drzew, a także roślin ozdobnych w ogródku lub na parapecie. Taką pozbawioną osadów wodę możemy wykorzystać do mycia swojego samochodu bez obaw o powstanie nieestetycznych plam. Woda deszczowa będzie odpowiednia do czyszczenia mebli ogrodowych oraz kostki brukowej przed domem, pozwalając nam odświeżyć je bez dodatkowych kosztów. Możemy także napełnić nią oczko wodne czy umyć narzędzia używane podczas pielęgnacji ogrodu. Część osób decyduje się nawet na stosowanie deszczówki do mycia podłóg, spłukiwania toalet czy prania ubrań w pralce.
Metody gromadzenia deszczówki
Najprostszym i najtańszym sposobem zbierania deszczówki jest podstawienie zbiornika pod rynnę. Pojemnik nie powinien być przezroczysty ani wykonany z tworzyw ulegających korozji. W sprzedaży znajdziemy gotowe modele mieszczące od 200 do 1000 litrów, przypominające drewniane beczki lub gliniane amfory, które pozwolą nam na magazynowanie wody opadowej w optymalnych warunkach. Prócz nich możemy rozważyć zastosowanie zbiorników podziemnych o znacznie większej pojemności. Choć ich montaż będzie bardziej kosztowny i pracochłonny, nie zaburzą one estetyki całej posesji, umożliwiając łatwiejsze zagospodarowanie przydomowego terenu. Bez względu na typ i pojemność zasobnika, pamiętajmy o przygotowaniu otworu, w którym umieścimy zawór do pobierania zgromadzonej wody. W dużych i obficie porośniętych ogrodach warto rozważyć również możliwość zainstalowania pompki elektrycznej w zbiorniku. Doprowadzi ona deszczówkę do systemu automatycznego nawadniania, eliminując konieczność ręcznego podlewania roślin.
Korzystanie z wody opadowej niesie za sobą liczne zalety – pozwala ograniczyć wysokość rachunków za eksploatację budynku, a zarazem walczyć ze stale rosnącymi niedoborami tej cennej cieczy na świecie. Co istotne, wiele osób może obecnie skorzystać z dofinansowań na stworzenie przydomowych systemów do gromadzenia deszczówki. Pozwolą one na pokrycie wydatków związanych przygotowaniem instalacji do zbierania wody deszczowej, pozytywnie wpływając także na warunki hydrologiczne w najbliższej okolicy.
źródło: Gotowe projektu domów - MURATORA - https://projekty.muratordom.pl