Śnieg poprawia samoocenę? Sprawdziliśmy
Przebywanie w zaśnieżonym otoczeniu poprawia nastrój, korzystnie wpływa na podejmowanie prozdrowotnych zachowań i podnosi samoocenę. Wpływ okrytego śniegiem lasu na stosunek człowieka do własnego ciała przebadały naukowczynie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, które prawdopodobnie jako pierwsze na świecie, podjęły próbę tej zależności.
–Mierzyliśmy to, jak wyglądał stosunek do własnego ciała przed wejściem na ścieżkę spacerową w tym Lesie Cygańskim, po zejściu z tej ścieżki spacerowej. I okazało się, że kobiety rzeczywiście istotnie dużo bardziej po zejściu z tej ścieżki spacerowej doceniały swoje ciało, miały więcej pozytywnych emocji względem tego ciała, czuły się bardziej atrakcyjne, czuły, że ciało jest dla nich ważnym źródłem informacji jeżeli chodzi o potrzeby takie codzienne. Czuły się też bardziej komfortowo, jeżeli chodzi o własną cielesność – mówi dr Kamila Czepczor-Bernat, Oddział Pediatrii, Otyłości Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Kości z Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach.
W badaniu udział wzięły wyłącznie kobiety, o średniej wieku 24 lata. Ponad 80 młodych kobiet przez około 40 minut spacerowały w zaśnieżonym lesie, a wcześniej przeprowadzone ankiety wykazały, że ich niezadowolenie z własnego ciała było na wysokim poziomie. Jak przedstawiają autorki projektu, duży wpływ na to mają niedoścignione ideały obserwowane w mediach społecznościowych.
–Uczestnicy naszego badanie nie wiedzieli, w jakim celu idą na taki spacer. Zostali poinformowani, że zostaną poproszeni o uzupełnienie kwestionariusza przed wejściem do lasu, potem pójdą sobie na spacer i po wyjściu z lasu również ten kwestionariusz jeszcze raz uzupełnią. Także nie wiedzieli, jaki jest cel badania, by go zamaskować, żeby nie mogli odpowiadać w sposób wymuszony – mówi mgr Adriana Modrzejewska, Zakład Psychologii Wydziału Nauk o Zdrowiu w Katowicach.
Przy okazji badaczki sprawdziły, jak ważne dla samooceny kobiety jest bliski kontakt nie tylko z krajobrazem zimowym, ale również z samą naturą. Dotychczas podobne badania przeprowadzano wyłącznie w wiosenno-letniej scenerii, a autorki tego zimowego zapowiadają, że chcą przeprowadzić je również na grupie mężczyzn.
Śnieg poprawia samoocenę?
Fatima Orlińska/red.mps