KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Nie strzelaj! Dla zwierząt to jak wybuch bomby

Znów zacznie się przed północą i potrwa do pierwszej. I znów ucierpi wiele zwierząt, mogą nawet zginąć. Huk fajerwerków może wywołać u zwierząt strach i panikę. Zwiększa stres. Zwierzęta mogą stać się agresywne, mogą uciec. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje: Jeśli już nie możemy zrezygnować z fajerwerków, zapewnijmy zwierzętom bezpieczeństwo i odizolowanie od tych czynników zewnętrznych, które mogą powodować u nich strach. A co z dzikimi zwierzętami? 

Skulony pod łóżkiem albo w szafie. Znacie to? Tak nasze psy czy koty reagują na huk fajerwerków. Jeśli usłyszą je np. na spacerze, a nie są na smyczy, mogą uciec i zgubić się. Niestety. Mimo wielu kampanii wciąż jeszcze fajerwerki są dla nas symbolem sylwestrowej zabawy, a strzelanie zaczyna się 31 grudnia długo przed północą i długo po niej. Kilkuminutowa – dla nas zabawa – to dla zwierząt wielogodzinna trauma. 

Zwierzęta w sylwestra

Nie wierzycie? Spójrzcie na to zdjęcie i padłe zwierzęta. Zrobiono je w Tatrach. 31 grudnia 1971 roku podczas świętowania Nowego Roku w Žiarskiej Dolinie całe stado kozic w wyniku strachu wywołanego przez huk, wpadło do wąwozu – przypomina National Geographic.

Huk fajerwerków a zwierzęta. Fakty

Poziom hałasu przy eksplozji fajerwerku lub petardy może przekraczać 120 decybeli. Dla naszego słuchu granica bezpiecznego poziomu to 80 decybeli. U psów granica bólu to ok. 95 decybeli. Zarówno psy, jak i koty, mają o wiele lepszy słuch niż ludzie.

Powiązane artykuły

 – Jeśli chcielibyśmy zobrazować, w jaki sposób nasz pies odbiera huk petard, wystarczy, że wyobrazimy sobie, że ich dźwięk jest 3-4 razy intensywniejszy – ostrzegają specjaliści ze strony John Dog.  

A koty? – Górna granica słyszalności dorosłego kota zbliżona jest do tej u psa i może wynieść ok. 50 000 Hz. Ale młode koty słyszą dźwięki nawet o częstotliwości do 100 000 Hz! Zamiast kolorowych rozbłysków na niebie możemy więc wyobrazić sobie wybuchające obok nas bomby – dodają eksperci.

 – Zachęcamy do porzucenia tej tradycji odpalania fajerwerków na Sylwestra, ale jeżeli ktoś chciałby mimo wszystko uatrakcyjnić swój wieczór kolorami na niebie pamiętajmy aby chronić nasze zwierzęta przed błyskiem i hukiem – apeluje 31 grudnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Policja publikuje apel i radzi, jak w sylwestra zadbać o zwierzęta

1. Zapewnijcie im bezpieczne schronienie: Stwórzcie dla swoich zwierząt ciche miejsce w domu, gdzie będą mogły schronić się przed hukiem fajerwerków.

2. Nie zostawiajcie zwierząt na zewnątrz: W sylwestra, nie wypuszczajcie zwierząt na zewnątrz. Huk fajerwerków może wprowadzić je w stan stresu.

3. Zostawcie im znajome dźwięki: Włączcie radio lub telewizję na niskim poziomie głośności, aby zakłócić dźwięki fajerwerków.

4. Idźcie na spacery wcześniej: Zaplanujcie dłuższy spacer z psem przed zapadnięciem zmroku, aby uniknąć huku fajerwerków.

5. Zadbajcie o zwierzęta na wypadek ucieczki: Zaopatrzcie zwierzęta w odpowiednie elementy identyfikacji, zakładając im np. obrożę z aktualnymi danymi kontaktowymi.

6. Reagujcie na oznaki stresu: Jeśli zauważycie, że wasze zwierzę jest zestresowane, działajcie ostrożnie i uspokajajcie pupila.

 
 

Fajerwerki to stres dla zwierząt

Fajerwerki. Huk to olbrzymi stres zwierząt

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button