reklama
Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Ryś euroazjatycki. Nowy mieszkaniec śląskiego zoo WIDEO

reklama

Nowy mieszkaniec Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Mowa o rysiu euroazjatyckim, który trafił do chorzowskiego zoo prosto z Insbrucka. Teraz tu będzie cieszył oko odwiedzających ogród gości. Szczegóły Fatima Orlińska.

 

Liczebność populacji rysi w Polsce szacuje się na około dwieście osobników, dlatego został on objęty ochroną ścisłą, jako gatunek wymagający. Większość z nich żyje na wolności, a dwie dekady temu definitywnie wyłączono go ze spisu zwierząt łownych. Do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego trafił nieprzypadkowo, gdyż ten jest pełnoprawnym członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, w ramach którego działają różne plany hodowlane i księgi rodowodowe. Taka jest prowadzona m.in. dla rysia.

– Naszą wolą było to, by aktywnie uczestniczyć w tym programie, bo rola ogrodów nie polega już tylko i wyłącznie na ekspozycji zwierząt. My jesteśmy takim żywym bankiem genów, zależy nam na utrzymaniu i rozwijaniu populacji danych gatunków. Tak jest w przypadku rysia. Planowaliśmy rozbudowę wybiegu dla rosomaków i dla rysi w miejscu starych wolier, które tu się znajdowały. Rozbudowa tych wolier była konsultowana z koordynatorem księgi rodowodowej, projekt został przedstawiony, powierzchnia jaka tutaj będzie. Zostało to zaakceptowane – mówi Wojciech Bielatowicz, kierownik sekcji małp i zwierząt drapieżnych ŚOZ.

reklama

Co pozwoliło zarekomendować właśnie samca rysia dla Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Ten do Chorzowa trafił z Austrii w piątek, więc jeszcze przechodzi proces adaptacji w nowym miejscu. Młodzieniec w maju skończy rok, a niedługo po tym trafi do niego samica ze Szwajcarii. Opiekunowie liczą, że para przypadnie sobie do gustu i z czasem pojawią się młode, które w przyszłości trafią na wolność.

– Nie wymaga żadnej jakiejś takiej dodatkowej uwagi, ale na pewno w pierwszych dniach staramy się zawsze jak najlepiej poznać naszego podopiecznego, dowiedzieć się czegoś więcej o nim, jaki ma charakter, bo każdy zwierzak się jednak różni. Na tę chwilę możemy powiedzieć, że jest ciekawski, nie jest wystraszony, na pewno będzie potrzebował trochę czasu na klimatyzację, ale liczymy, że się dobrze dogadamy. Rysie są tylko mięsożerne, na wolności głównie jedzą sarny, polują na małe gryzonie, ptaki. U nas ta dieta jest troszeczkę inna, ale je między innymi wołowinę, króliki, kurczaki – mówi Karolina Urbańska, opiekun rysia.

Samica rysia euroazjatyckiego zazwyczaj rodzi od dwóch do trzech młodych. Ciąża występuję średnio raz w roku. W ogrodzie zoologiczmym rysie dożywają nawet ćwierć wieku.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button