Stolarz amator czy profesjonalista? Narzędzia do pracy w drewnie, które musisz mieć
Jeśli na co dzień pracujesz z drewnem, z pewnością wiesz, że jest to wymagający materiał, a do jego obrabiania potrzebne są odpowiednie narzędzia. Tylko w ten sposób danemu elementowi można nadać pożądaną geometrię i sprawić, aby wyglądał on dokładnie tak, jak życzy sobie tego stolarz. Poznaj podstawowe i te nieco bardziej zaawansowane narzędzia do majsterkowania w drewnie.
Podstawowe narzędzia stolarskie. Czego nie powinno zabraknąć w Twoim warsztacie?
Niezależnie do tego, czy należysz do amatorów majsterkowania, czy prace stolarskie traktujesz na serio i zajmujesz się nimi zawodowo, do obróbki drewna będziesz potrzebował różnego rodzaju narzędzi i akcesoriów. Narzędzia ręczne przydają się podczas wykończania drobnych detali, ale do pracy z dużymi elementami, wiercenia otworów lub szlifowania dużych powierzchni znacznie lepiej sprawdzą się elektronarzędzia.
Pozwalają one na szybszą, bardziej efektywną pracę, a często również bezpieczniejszą. Wykorzystanie elektronarzędzi do prac stolarskich ułatwia pracę z twardymi gatunkami drewna, np. jesionem lub grabem.
Wyrzynarka do drewna
Wyrzynarka to narzędzie służące do tzw. cięcia kształtowanego. Z jej pomocą wytniesz falujące linie w drewnie, tworzywie sztucznym lub miękkim metalu. Idealnie nadaje się do wycinania otworów pod armaturę kuchenną lub łazienkową, projektowania półek, regałów lub pojemników. Jest łatwa w obsłudze nawet dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z obróbką drewna.
W zależności od potrzeb możesz wybrać klasyczną wyrzynarkę, w której brzeszczot przemieszcza się ruchem posuwisto-zwrotnym góra-dół, ale także modele z opcją podcinania lub włosowe. Zwłaszcza te ostatnie będą dobrym wyborem dla profesjonalistów, ponieważ pozwalają na precyzyjne docinanie elementów. Do cięcia drewna wykorzystuj brzeszczoty typu HCS lub HSS. Te drugie łatwiej poradzą sobie z twardszym materiałem. Przy wyborze wyrzynarek zwróć uwagę na takie parametry, jak:
- moc — wyższa moc zapewnia większą wydajność pracy,
- głębokość cięcia,
- liczba ruchów brzeszczotu na minutę oraz możliwość regulacji prędkości.
Jeśli potrzebujesz wysokowydajnej wyrzynarki do rzeźbienia w drewnie, zajrzyj tutaj: https://narzedziownia.shop/wyrzynarki.
Lamelownica
Kiedy budujesz altanę ogrodową lub meble i potrzebujesz wykonać połączenia w drewnianych elementach, niezbędnym narzędziem będzie lamelownica. Zastosowaniem przypomina ona nieco frezarkę i skorzystają z niej głównie profesjonaliści. Lamelownica pozwala przygotować krawędzie drewna tak, aby idealnie łączyły się ze sobą metodą pióro-wpust. W dwóch fragmentach wykonuje się podłużne, odpowiednio wyprofilowane nacięcia, w których następnie umieszcza się lamelki. Później wystarczy już tylko użyć kleju i gotowe.
Lamelownice mają kompaktową budowę i są dosyć lekkie. Wyposażone w regulowaną stopę bazową mogą być precyzyjnie dopasowane do drewnianego elementu. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na możliwość regulowania kąta pracy. Wysokiej jakości modele pozwalają na łączenie gniazd i lamelek pod dowolnym kątem w zakresie 0-90 stopni. Sprawdź szeroki wybór lamelownic na: https://narzedziownia.shop/lamelownice.
Ukośnice do cięcia drewna
Majsterkowanie w drewnie nieodłącznie wiąże się z jego cięciem. Klasyczne piły pozwalają na wykonywanie cięć pod kątem prostym. Czasami jednak to nie wystarcza. Kiedy trzeba wykonać cięcie ukośne, przydatna będzie piła określana jako ukośnica lub kapówka, która przytnie element pod innym kątem niż 90 stopni.
Z jej pomocą przytniesz panele podłogowe, ramę pergoli, czy fragmenty ogrodzenia. Ukośnice zapewniają precyzję, ale jednocześnie wysoką wydajność wykonywanej pracy. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź takie parametry, jak moc, liczba obrotów na minutę, maksymalne wychylenia piły oraz wysokość i szerokość cięcia. Przydatną będzie też wbudowany wskaźnik diodowy, który rzuca światło na linię cięcia i ułatwia równe prowadzenie ostrza. Wysokiej klasy ukośnice kupisz na: https://narzedziownia.shop/ukosnice.
Narzędzia do szlifowania drewna i nie tylko
Oczywiście wymienione wyżej narzędzia nie wyczerpują wachlarza dostępnych dla stolarza możliwości. W co jeszcze warto się wyposażyć?
- wiertarki i wkrętarki pozwalają na sprawne umieszczanie wkrętów w drewnie oraz wykonywanie otworów,
- pilarka tarczowa służy do przycinania drewnianych elementów,
- szlifierka oscylacyjna pozwala szybko wygładzić drewnianą powierzchnię,
- papier ścierny umożliwia precyzyjne szlifowanie drobnych elementów.
Pamiętaj, że nie zawsze najniższa cena elektronarzędzia musi być priorytetem. Przede wszystkim powinno liczyć się bezpieczeństwo użytkowania, zwłaszcza jeżeli majsterkujesz w domu, w którym przebywają dzieci.
Gdzie kupić narzędzia dla amatorów stolarstwa?
Planujesz zabrać się za obróbkę drewna i szukasz wysokiej jakości narzędzi do pracy? Sprawdź ofertę sklepu Narzedziownia.shop. Znajdziesz w nim szeroki wybór zarówno narzędzi ręcznych, jak i elektronarzędzi renomowanych marek, jak DeWALT i Makita. Skorzystaj z intuicyjnego systemu wyszukiwania, aby szybko zlokalizować dokładnie to, czego potrzebujesz. Zakupy w Narzedziownia.shop to sama przyjemność, atrakcyjna cena i błyskawiczna wysyłka.
źródło: artykuł partnera, materiał sponsorowany