Renta wdowia – sprawdź czy masz uprawnienia
W 2025 roku pojawia się nowe świadczenie dla osób samotnych po utracie współmałżonka. Jest to tzw. renta wdowia, czyli połączenie renty rodzinnej z innym świadczeniem np. emeryturą. Aby je otrzymać, trzeba spełnić kilka warunków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie przygotował specjalną ankietę, dzięki której można sprawdzić, czy ma się uprawnienia do otrzymania połączonych świadczeń.
Jakie warunki należy spełniać, by otrzymać rentę wdowią?
Jak się okazuje bycie wdową lub wdowcem i posiadanie prawa do dwóch świadczeń nie wystarczą, aby otrzymać „rentę wdowią”. Należy łącznie spełnić określone warunki:
- Trzeba mieć ukończony powszechny wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn
- Pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
- Nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna). To oznacza, że wdowa, która nabyła prawa do renty rodzinnej w wieku 40 czy 50 lat nie będzie miała prawa do 15 proc. dodatkowego świadczenia.
Należy również pamiętać o tym, że prawo do wypłaty renty wdowiej ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Sprawdź, czy możesz otrzymać „rentę wdowią” – wypełnij ankietę
Wdowa lub wdowiec może sam zweryfikować, czy ma uprawnienia do renty wdowiej. W tym celu należy wypełnić interaktywną ankietę umieszczoną na stronie Zakładu Usług Społecznych. Wystarczy kliknąć link poniżej:
https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/ankieta-renta-wdowia.
Co istotne jeśli już w pierwszym pytaniu udzielimy odpowiedzi na NIE – nie przejdziemy dalej. Pierwsze pytanie w ankiecie brzmi:
Chodzi o świadczenia emerytalno-rentowe z ZUS, KRUS, WBE, ZER MSWiA, BESW (wraz z dodatkami) oraz zagraniczne świadczenia emerytalno-rentowe, które otrzymujesz z instytucji ubezpieczeniowych innego państwa, z wyjątkiem świadczeń z państw członkowskich UE/EFTA i Wielkiej Brytanii).
Aby otrzymać rentę wdowią, trzeba mieć prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno musi być rentą rodzinną. Ankieta zawiera siedem pytań, w tym dwa pytania dotyczą jednego warunku – wieku emerytalnego, który jest różny dla kobiet i mężczyzn. Odpowiedź na ostatnie pytanie decyduje o tym, czy ZUS będzie mógł wypłacić świadczenie wraz z rentą rodzinną.
Ile wynosi renta wdowia?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, bo wysokość „renty wdowiej” uzależniona jest od dochodów, jakie posiadali oboje małżonkowie.
Generalnie wdowa lub wdowiec będą musieli zdecydować, która z dwóch opcji jest dla nich korzystniejsza.
Opcja I Pozostanie przy swoim świadczeniu uzupełnionym o część świadczenia małżonka/małżonki
W takim wypadku ZUS wypłaci świadczenie składające się z: 85% dotychczasowej emerytury/renty i 15% emerytury współmałżonka/współmałżonki
Opcja II Wybór świadczenia małżonka/małżonki + część dotychczasowego świadczenia emerytalnego
W takim wypadku ZUS wypłaci świadczenie składające się z: 85% dotychczasowego świadczenia małżonka/małżonki i 15% dotychczasowej emerytury/renty
Wysokość sumy świadczeń w zbiegu nie może przekraczać trzykrotności najniższej emerytury. Obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Do limitu wliczane są również świadczenia z instytucji zagranicznych i inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu będzie wyższa od trzykrotności najniższej emerytury, świadczenie będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia.
Renta wdowia zmiany w 2027 roku
Co istotne 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie zwiększone z 15% do 25%. Ten wybór będą mieli też uprawnieni do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Kiedy można złożyć wniosek o rentę wdowią
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można składać wnioski o „rentę wdowią”. Natomiast prawo do świadczenia ZUS przyzna od miesiąca, w którym wpłynie wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. Aby otrzymywać rentę wdowią od 1 lipca 2025 r., należy złożyć wniosek do 31 lipca 2025 r.