Skip to content

Biegowy weekend w GZM. Zmiany w komunikacji

23 kwietnia 2026
Kamil Janisz
fot. ZTM

W najbliższy weekend w czterech miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odbędą się wydarzenia biegowe, które wpłyną na organizację ruchu oraz funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Zarząd Transportu Metropolitalnego zapowiada czasowe zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów, obejmujące m.in. objazdy, korekty rozkładów jazdy oraz wyłączenia niektórych przystanków z obsługi.

Utrudnienia są bezpośrednio związane z trasami biegów oraz wprowadzanymi na czas imprez zmianami w organizacji ruchu drogowego. Celem modyfikacji jest zapewnienie możliwie sprawnej obsługi pasażerów przy jednoczesnym dostosowaniu komunikacji do wydarzeń sportowych.

Katowice: Festiwal Biegowy im. W. Korfantego

Jako pierwsze zmiany wprowadzone zostaną w Katowicach w związku z „Festiwalem Biegowym im. W. Korfantego”, który odbędzie się w sobotę, 25 kwietnia. W godzinach od około 20:00 do 22:00 wyłączone z obsługi będą niektóre przystanki autobusowe, głównie w rejonie Koszutki i Wełnowca.

Część linii autobusowych zostanie skierowana na zmienione trasy, a autobusy będą zatrzymywać się na innych niż zwykle przystankach. Dodatkowo możliwe są chwilowe wstrzymania ruchu w rejonie skrzyżowania ul. Misjonarzy Oblatów i Katowickiej z Al. Korfantego. Zmiany obejmą także komunikację tramwajową - na liniach 0, 13 i 16 obowiązywać będą specjalne rozkłady jazdy.

Niedzielne biegi w trzech miastach

Kolejne utrudnienia pojawią się w niedzielę, 26 kwietnia, kiedy biegi odbędą się w Siemianowicach Śląskich, Chorzowie i Knurowie.

Najwcześniej zmiany wejdą w życie w Siemianowicach Śląskich w związku z „IV Siemianowickim Biegiem i Nordic Walking Śladami Wojciecha Korfantego”. W godzinach 9:15-11:45 w centrum miasta oraz w dzielnicach Pszczelnik i Bańgów, a także w katowickiej Dąbrówce Małej, część przystanków zostanie wyłączona z obsługi. Wybrane linie zostaną skierowane przez Michałkowice.

Dalszy ciąg artykułu pod galerią zdjęć. 

W Chorzowie, gdzie zaplanowano „Bieg Zielona Chorzowska Dycha”, zmiany rozpoczną się około 9:50 i potrwają do 11:40. W tym czasie autobusy linii 22, 165 i 922 pojadą trasami objazdowymi.

Z kolei w Knurowie utrudnienia obejmą linie 47 i M105. W godzinach 10:30-12:30 ich trasy zostaną skrócone do przystanku Szczygłowice Skrzyżowanie.

Apel do pasażerów

Zarząd Transportu Metropolitalnego apeluje do pasażerów o wcześniejsze zapoznanie się z komunikatami i zmianami w rozkładach jazdy.

- Wprowadzamy takie zmiany, aby utrudnienia wynikające z organizacji wydarzeń biegowych były jak najmniej uciążliwe dla pasażerów. Zachęcamy do sprawdzania komunikatów oraz rozkładów jazdy przed planowaną podróżą - podkreśla Michał Wawrzaszek, ZTM. 

Szczegółowe informacje dotyczące zmian dostępne są na stronie internetowej ZTM oraz w serwisie Transport GZM w zakładce Komunikaty.

Źródło: opracowanie własne na podstawie materiałów ZTM

Tagi

Podobne wpisy

  • Grzegorz Poloczek: Idę do przodu, ale nie zapominam o tym, co było

    Monika Sławik
  • Udaremniono bójkę pseudokibiców.

    Napięta sytuacja w centrum Chorzowa. Policja uniemożliwiła konfrontację pseudokibiców [WIDEO]

    Redakcja
  • kaski dla dzieci

    Ważne zmiany w przepisach. Od 3 czerwca obowiązkowe kaski dla dzieci i młodzieży!

    Redakcja

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Finansowanie strony: Śląskie Finansowanie strony: PARP