RegionWiadomość dnia

129 mln zł dofinansowania na Centrum Przesiadkowe w Gliwicach!

129 mln zł na Centrum Przesiadkowe. Umowę w tej sprawie podpisali 30 grudnia w Katowicach Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego i Janusz Moszyński, p.o. prezydenta Gliwic.

 

 

HIT!!! Damian Holecki zaśpiewał w TOP 5 Silesia Flesz!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

129 mln zł dofinansowania na realizację projektu „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach” pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto złożyło wniosek o unijną dotację już w marcu.

To w tym rejonie powstać ma jedna z największych i najważniejszych inwestycji w Gliwicach. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego została dziś podpisana umowa na dofinansowanie budowy centrum przesiadkowego w Gliwicach. Inwestycja kosztować będzie nieco ponad 200 mln zł, z czego 130 mln zł pochodzić będzie z UE.

129 mln zł dofinansowania na realizację projektu „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach” pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (fot.slaskie.pl)
129 mln zł dofinansowania na realizację projektu „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach” pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (fot.slaskie.pl)

– Zadanie ważne, potrzebne, podnoszące na nowy poziom możliwość korzystania z komunikacji zbiorowej. Miejmy nadzieję, że po zrealizowaniu tego zadania jeszcze większa ilość mieszkańców zarówno Gliwic jak i powiatu gliwickiego z tej komunikacji będzie korzystała, co również przełoży się na efekt ekologicznymówi Janusz Moszyński, pełniący obowiązki prezydenta Gliwic.

Umowę na dodatkowe pieniądze na budowę centrów przesiadkowych, remonty infrastruktury dworcowej oraz budowę miejsc parkingowych, nowych dróg i chodników oprócz Gliwic podpisały dziś cztery inne gminy: Goczałkowice, Toszek, Sośnicowice i Tarnowskie Góry.

-Ograniczając niskoemisyjny transport ograniczamy zanieczyszczenia powietrza. Centrum przesiadkowe zlokalizowane w Tarnowskich Górach w bezpośredniej bliskości dworca autobusowego i kolejowego ma służyć skanalizowaniu ruchu samochodowego do tego punktu z całej okolicy, bo Tarnowskie Góry stanowią takie lokalne centrum przesiadkowe i spowodowanie dalszego podróżowania na większe odległości przez mieszkańców, przez osoby dojeżdżające do Tarnowskich Gór środkami komunikacji publicznej – autobusem, a jeszcze bardziej liczymy na to, że koleją – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Budowa centrów przesiadkowych pochłonie w sumie ponad 250 mln złotych. Dużą część tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne.

 

129 mln zł dofinansowania na Centrum Przesiadkowe w Gliwicach! wizualizacja: Mostostal Zabrze Biprohut
129 mln zł dofinansowania na Centrum Przesiadkowe w Gliwicach! wizualizacja: Mostostal Zabrze Biprohut

-Skala tych projektów jest różna – natomiast cel jest jeden – walka z niską emisją, zachęcanie do przesiadania się na transport zbiorowy abyśmy mogli wszyscy w przyszłości powiedzieć, że wszystkie ręce na pokład w walce z niską emisją i z poprawą jakości życia mieszkańców – mówi Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego

Budowa centrum przesiadkowego w Gliwicach ma zakończyć się jesienią 2022 roku.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nadchodzi Sylwester z TVS! Jakie gwiazdy zagrają w sylwestrową noc?

Świąteczno-noworoczny koncert charytatywny w Radiu Silesia. Cały dochód trafi do podopiecznych Fundacji TVS [WIDEO]

Strzelanina podczas mszy. Parafianie zabili napastnika

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close