RegionWiadomość dnia

13 września znowu zamkną wiślankę w Mikołowie. Przy DK 81 znaleziono arsenał niewybuchów [WIDEO]

Około 350 sztuk amunicji pochodzącej z czasów II Wojny Światowej odnaleziono wczoraj w Mikołowie. Znajdowały się pod ziemią, a odkryto je w trakcie remontu drogi. To jednak nie wszystko, bo w ziemi było znacznie więcej amunicji i broni. A kierowców w czwartek, 13 września czekają kolejne utrudnienia na ‚wiślance”, a pasażerów na kolei.

 

Zobaczcie najnowsze wydanie SILESIA FLESZ [11.09.2018]


-Oprócz amunicji zostały odnalezione karabiny, granaty ręczne, hełmy, prawdopodobnie pochodzące z tego samego okresu – mówi sierż. sztab. Monika Bartecka, KPP w Mikołowie. Amunicja i pociski zostały zabezpieczone przez patrol saperski z Gliwic, teraz zostaną zdetonowane na poligonie wojskowym pod Częstochową. Wczoraj konieczna była ewakuacja mieszkańców.

– No gdzieś koło 13 pan przyszedł, że tam jakieś niewybuchy, koparka – I co się działo dalej? – I pan powiedział, żebyśmy opuścili dom, że jak mamy gdzie iść… poszliśmy tam dalej, do szwagra, ulicę dalej – mówi Dorota Dmowska, mieszkanka Mikołowa.

13 września znowu zamkną wiślankę w Mikołowie. Przy DK 81 znaleziono arsenał niewybuchów (fot.KWP Katowice)
13 września znowu zamkną wiślankę w Mikołowie. Przy DK 81 znaleziono arsenał niewybuchów (fot.KWP Katowice)

Mieszkańcy wrócili już do swoich domów. I choć dziś teren jest ciągle odgrodzony taśmami i pilnowany przez policję, a tuż obok nadal prowadzony jest remont drogi, to mieszkańcy zastanawiają się, skąd taka ilość amunicji i broni w tym miejscu. Jedną z hipotez ma Wojciech Szwiec z Miejskiej Placówki Muzealnej w Mikołowie.

– Wiem z relacji świadków, że czołgi ostrzeliwały i działa, właśnie te okolice, gdzie znaleziono te niewybuchy. Jedna z teorii głosi, że być może był to jakiś transport, który tamtędy przejeżdżał, nie mogąc kontynuować dalej ucieczki, porzucił jakiś ładunek – mówi Wojciech Szwiec, Miejska Placówka Muzealna w Mikołowie.

To jednak jedna z teorii, bo o świadków tamtych zdarzeń jest już niezwykle trudno. Jedną z osób, która pamięta walki Niemców z Rosjanami jest Jan Wikarek. Ojca 88-letniego mieszkańca Mikołowa 17 września 1939 roku rozstrzelali Niemcy. Ofiary tamtej zbrodni upamiętnia dziś pomnik na mikołowskich Groniach.

– Rosjanie przyjechali sześcioma czołgami T-34 od strony Gliwic. Pamiętam, to był piątek. Którego dnia, trudno mi powiedzieć. Wywiązała się walka. Cztery czołgi zdołali zniszczyć Niemcy, natomiast Rosjanie zniszczyli jednego „Tygrysa” niemieckiego i sześć aut pancernych – mówi Jan Wikarek, mieszkaniec Mikołowa.

Niewykluczone, że pod ziemią znajduje się jeszcze znacznie więcej przedmiotów z okresu II Wojny Światowej. Jutro będą prowadzone kolejne poszukiwania. – Mieszkańcy Mikołowa muszą spodziewać się, że w dniu jutrzejszym mogą występować utrudnienia w ruchu drogowym. Około godziny 10 może być zamknięty odcinek na DK 81, w miejscu, w którym był też zamknięty wczoraj, to znaczy na odcinku od zjazdu na Tychy po sklep Auchan – mówi sierż. sztab. Monika Bartecka, KPP w Mikołowie.

13 września znowu zamkną wiślankę w Mikołowie. Przy DK 81 znaleziono arsenał niewybuchów (fot.KWP Katowice)
13 września znowu zamkną wiślankę w Mikołowie. Przy DK 81 znaleziono arsenał niewybuchów (fot.KWP Katowice)

Zamknięty zostanie też ruch na torach. Pociągi Kolei Śląskich dojadą do Katowic Piotrowic, a z drugiej strony do Orzesza Jaśkowic. Pomiędzy tymi stacjami będzie kursować zastępcza komunikacja autobusowa.
(Paweł Jędrusik)

Komunikat KWP Katowice:
W czwartek 13 września 2018 r. od około godz. 10:00 czynności związane z odnalezieniem materiałów będą kontynuowane. W związku z powyższym ruch drogowy będzie znacznie utrudniony. Ten sam odcinek „Wiślanki” zostanie zamknięty w obu kierunkach, a policjanci z wydziału ruchu drogowego będą kierować uczestników ruchu na wyznaczone objazdy. Apelujemy do kierowców, o uwzględnienie powyższych utrudnień podczas planowania trasy podróży

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close