RegionWiadomość dnia

Rozbanka w Bytomiu zyska nowe życie? [WIZUALIZACJE] Imprezy masowe, escape roomy i hostel w łaźni

Dawne Zakłady Górnośląskich Kolei Wąskotorowych to miejsce bliskie sercom Ślązaków, zdrobniale nazywane Rozbanką. Wciąż trwa debata co z nią zrobić.

Rozbanka w Bytomiu
Rozbanka w Bytomiu zyska nowe życie? [WIZUALIZACJE] Imprezy masowe, escape roomy i kawiarnie
Dawne Zakłady Górnośląskich Kolei Wąskotorowych mogłyby zostać zaadaptowane na cele m.in.: kulturalno-artystyczne obejmujące zarówno imprezy masowe jak i bardziej kameralne, ekspozycyjno-wystawowe, czy prezentacyjno-targowe.
W obiekcie znaleźć się mają także pomieszczenia coworkingowe i  konferencyjne. Powstaną 3 obiekty gastronomiczne, restauracja w dawnym budynku wagonowym z zaplanowaną przestrzenią ogródkową i dwa bary w budynku magazynowym – jeden stały, drugi uruchamiany na czas określonych wydarzeń. Będzie też można skorzystać z noclegów w hostelu, który powstałby w miejscu dawnej łaźni.
Rozbanka w Bytomiu
Rozbanka w Bytomiu zyska nowe życie? [WIZUALIZACJE] Imprezy masowe, escape roomy i kawiarnie
Ciekawą, dającą moc zabawy i wrażeń propozycją są escape roomy – mówiąc najkrócej, pokoje zagadek, fizyczna wersja popularnych gier komputerowych. Ze względu na brak miejsca niestety w koncepcji nie wzięto pod uwagę parku linowego i skateparku.
Rozbanka w Bytomiu
Rozbanka w Bytomiu zyska nowe życie? [WIZUALIZACJE] Imprezy masowe, escape roomy i kawiarnie
Przyjęto wykonanie trasy rowerowej dwukierunkowej oraz odtworzenie przebiegu kolei wąskotorowej. Dla zwolenników sztuki outdoorowej ważną informacją pewnie będzie fakt, że mural wykonany na betonowym ogrodzeniu od ul. Kochanowskiego, zostanie zachowany i będzie miał nowe miejsce we wschodniej granicy planowanej inwestycji.

Koncepcja przewiduje w większości teren utwardzony przystosowany dla osób niepełnosprawnych, ale także od strony wschodniej i zachodniej niewielkie obszary zielone z możliwością wypoczynku na ławeczkach. Projekt zakłada budowę miejsc parkingowych z wjazdem od strony ulicy Musialika dla 74 samochodów, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych.

Rozbanka w Bytomiu
Rozbanka w Bytomiu zyska nowe życie? [WIZUALIZACJE] Imprezy masowe, escape roomy i kawiarnie (fot. UM Bytom)
Nie zapominając o pierwotnej działalności Zakładów Górnośląskich Kolei Wąskotorowych najwięcej jednak czasu poświęcono tematowi ogromnej hali głównej nr 2, pierwotnie przeznaczonej na warsztaty, będące w stanie obsłużyć technicznie tabor kolejowy liczący nawet 25 wagonów dwuosiowych. To właśnie to miejsce ma zaspokoić oczekiwania  pasjonatów kolei wąskotorowych, hobbystów kolejnictwa czy zabytkowych samochodów i motocykli przy zachowaniu spuścizny ZGK. Ma pogodzić funkcję warsztatowo-naprawczą z wystawienniczą.

Już w przyszłym roku mają ruszyć prace rewitalizacyjne, dzięki czemu teren zyska drugie życie.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close