RegionWiadomość dnia

Nowe nazwy dla dziewięciu ulic w Gliwicach. To efekt dekomunizacji

Ciąg dalszy dekomunizacji gliwickich ulic. Wojewoda śląski wydał następne zarządzenia zastępcze. Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu i innego ustroju totalitarnego nowe nazwy zyska kolejnych 9 ulic.

Do zmiany jest jeszcze 16 gliwickich nazw, które wiążą się z ustrojem komunistycznym.

Które ulice zmienią nazwy?

Ul. Adama Rapackiego zmieni nazwę na Obrońców Poczty Gdańskiej, Franciszka Zubrzyckiego na Cichociemnych, Aleksandra Zawadzkiego na Anny Jagiellonki, Józefa Skalskiego na Ezopa, Związku Walki Młodych na mjr pil. Jana Czernego, Józefa Wieczorka na Jana Siemińskiego, Lucjana Szenwalda na Stanisława Lema, Hanki Sawickiej na Szybowcową, a Henryka Rutkowskiego na płk. Pil. Romana Florera.

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, w kontekście zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, będą wolne od opłat – informuje Śląski Urząd Wojewódzki.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close