RegionWiadomość dnia

2017 rok w Sosnowcu [KALENDARIUM WYDARZEŃ] WOŚP, rowery, pływalnia i wiele innych [ZDJĘCIA]

2017 w Sosnowcu upłynął pod znakiem wielu wydarzeń. Sami zobaczcie co działo się w mieście w poszczególnych miesiącach.

Styczeń

14 stycznia ponownie zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Oczywiście zagrała także w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Wielki finał odbył się na Górce Środulskiej. Zagrali m.in. Myslovitz, Marcin Wyrostek i Grubson.

W styczniu, pierwszych pięciu absolwentów uczelni odebrało z rąk prezydenta Sosnowca klucze do mieszkań komunalnych przy ulicy Kołłątaja 9. To efekt wprowadzonego w mieście programu „Mieszkanie dla absolwenta”. W ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”, który jest elementem Pakietu Mieszkańca, o mieszkanie mogą się ubiegać absolwenci studiów wyższych, którzy ukończyli je z wyróżnieniem.

LUTY

Sosnowiec dołączył do miast w których za zaprojektowanie i zainstalowanie sieci wypożyczalni rowerowych będzie odpowiedzialny największy krajowy operator systemów rowerowych, firma Nextbike Polska. Infrastruktura zostanie udostępniona mieszkańcom w 2018 roku. Będzie obejmowała 9 stacji i 130 rowerów. To trzecia – po Katowicach i Gliwicach – inwestycja tego typu w województwie śląskim. Stosowna umowa w tej sprawie została podpisana w Urzędzie Miejskim.

Dobre wieści napłynęły z Urzędu Marszałkowskiego. Sosnowiec dostał 26 mln zł dofinansowania na termomodernizację 21 obiektów – budynku Biblioteki Głównej przy ul. Kościelnej, siedmiu budynków, w których znajdują się ośrodki pomocy społecznej, jedenastu placówek oświatowych, jak również dwóch przychodni. Amazon potwierdził z kolei że w IV kwartale 2017 roku otworzy nowe centrum logistyki e-commerce w Sosnowcu.

Powodów do radości dostarczyli także sportowcy. Hokeiści UKS Zagłębia zdobyli na krynickim lodowisku złoty medal podczas  XXIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych Małopolska 2017. Sosnowiczanie sięgnęli jednocześnie po tytuł mistrzów Polski juniorów młodszych.

MARZEC

Dawna Szkoła Realna mieszczącą się przy ul. Żeromskiego 3 znalazła nowego właściciela. Działkę wraz z budynkiem kupił od miasta Holding Opal Maksimum. Nowy właściciel zamierza zamienić zabytkowy gmach w biurowiec, który będzie siedzibą start-upów, czyli młodych innowacyjnych firm. Opal Maksimum od momentu podpisania aktu notarialnego ma 2,5 roku na rozpoczęcie prac i 4,5 roku na udostępnienie obiektu. Wszystkie prace toczyć się będą oczywiście pod ścisłym nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

10 marca Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca podpisał umowy z wykonawcami. Remont m.in. ulicy, chodników, wiaduktu pochłonie prawie 27 mln zł i potrwa do kwietnia przyszłego roku. Ulica 3 Maja zostanie przebudowana na długości 8 km (w obu kierunkach), od skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego do wiaduktu w ciągu ul. Prusa i Blachnickiego. Sosnowiec otrzymał maksymalne dofinansowanie do przebudowy skrzyżowania DK94 z ulicą Długosza. Pula środków z Centrum Unijnych Projektów Transportowych wzrosła z 23,5 mln zł do blisko 74 mln zł. Wartość całego projektu jest szacowana na 89 mln zł. Zadanie ma zostać wykonane do 2020 roku.

Nie obyło się bez sportowych triumfów. Zuzanna Cieślar, szablistka Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego wraz z koleżankami z reprezentacji sięgnęła po brązowy medal Mistrzostw Europy kadetów, a juniorka Klaudia Poszwa zdobyła srebrny medal w Mistrzostwach Europy w Trójboju Siłowym Klasycznym.

Wojciech Leśniak ze Złotą Maską. Aktor Teatru Zagłębia w Sosnowcu zwyciężył w kategorii Rola Męska za rolę Szwejka w spektaklu „Dobry wojak Szwejk” Jaroslava Haška w reżyserii Igora Gorzkowskiego.

KWIECIEŃ

Mury pływalni w Zagórzu już widoczne. Wykonawcą powstającej za kwotę 14,5 ml zł inwestycji jest firma „Mazur” z Jankowic. Kryta pływalnia, powstająca pomiędzy głównym budynkiem szkoły a ulicą Bohaterów Monte Cassino, jest budowana w systemie zaprojektuj i wybuduj w oparciu o projekt budowlany przygotowany wcześniej przez rybnicką pracownię Bauren. Obiekt będzie połączony ze szkołą w miejscu klatki schodowej i korytarza trzykondygnacyjnej części istniejącego budynku ZSO. Basen będzie gotowy w połowie 2018 roku.

Dobre wieści dotarły do Sosnowca z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Przygotowany przez sosnowieckich urzędników wniosek dotyczący usunięcia azbestu z dwóch przedszkoli i żłobka został pozytywnie oceniony. Dzięki temu na prace związane z usuwaniem azbestu miasto otrzyma prawie 600 tys. zł.

8 kwietnia w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Żeromskiego odbyła się druga edycja  Międzynarodowego Turnieju w szabli dziewcząt i chłopców ,,O Puchar Zagłębia – II Memoriał RAFAŁA SZNAJDERA”. W Sosnowcu odbyły się Mistrzostwa Polski Cheerleaders. W prestiżowej imprezie wystartowały najlepsze zespoły z całej Polski. W tym gronie nie mogło zabraknąć sosnowieckiego Skandalu. Pięć grup Skandalistek startowało w różnych kategoriach tanecznych i wiekowych, mimo dużej konkurencji wszystkie grupy spisały się na medal.

MAJ

2017 rok to jubileuszowy rok dla miasta. Sosnowiec świętował swoje 115 urodziny. Z tej okazji powstała szczególna wystawa pt. „115 twarzy Sosnowca na 115-lecie miasta”, gdzie prezentowane były materiały archiwalne ukazujące historię miasta. Wystawę można było oglądać w Muzeum przy ul. Chemicznej. Marta Puda szablistka TMS Zagłębie Sosnowiec wraz z koleżankami z reprezentacji zdobyły srebrny medal w Drużynowym Pucharze Świata w Tunisie, a kilkanaście dni później sięgnęła po tytuł mistrzyni Polski seniorów. Podczas zawodów w Warszawie na podium stanęli także reprezentanci Zagłębiowskiego Klubu Szermierczego. Grzegorz Dominik sięgnął po brąz w turnieju indywidualnym oraz z kolegami klubowymi w rywalizacji drużynowej, także brąz wywalczyła drużyna kobiet reprezentująca ZKSz. Na przełomie maja i czerwca tradycyjnie odbywał się także Tydzień Dziecka. Rozpoczęła się przebudowa ulicy 3 Maja.

CZERWIEC

Dni Sosnowca. Wyjątkowe, bo połączonych z Jubileuszem 115-lecia urodzin miasta. Na początek w starej części Parku Sieleckiego odsłonięto pomnik młodego Jana Kiepury, inaugurując w ten sposób Aleję Wybitnych Zagłębiaków. Na scenie zagrali m.in.: Lady Punk i T.Love. Głównym wydarzeniem 115-urodzin był koncert „Santo Subito” Piotra Rubika, który odbył się 11 czerwca na Placu Papieskim.

W czerwcu władze miasta podpisały dziś umowę z BBC Best Building Consultants Nadzory i Doradztwo Budowlane Łukasz Ździebłowski , firmą, która będzie odpowiedzialna za projekt przebudowy sosnowieckiego Egzotarium. 1500 metrów wydzielonego toru dla rolkarzy powstało w nowej części Parku Sieleckiego. To pierwsza tego typu droga dla rolkarzy w Sosnowcu.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu oraz polski producent Solaris Bus&Coach podpisały 12 czerwca 2017 r. umowę na dostawę trzech autobusów elektrycznych. Przy okazji podpisania umowy PKM zaprezentował na placu przed Urzędem Miejskim w Sosnowcu kilka nowych pojazdów ze soje floty. Po raz pierwszy zaprezentowały się hybrydowe autobusy marki Volvo, a także nowy autobus marki Mercedes. W sumie w ramach kontraktu sosnowiecki PKM kupił 35 autobusów z napędem hybrydowym za kwotę 72 mln zł.

Odbyły się konsultacje społeczne, w których mieszkańcy mieli odpowiedź na pytanie czy chcą aby rondo przy ul. Ostrogórskiej nadal nosiło imię Edwarda Gierka. Oddano 12 tys. 765 głosów. Za upamiętnieniem Gierka było 12 tys. 408 głosów, przeciw 357 głosy. Takiej frekwencji nie miały do tej pory żadne konsultacje z udziałem mieszkańców Sosnowca. W Parku Harcerskim przy ulicy Ostrogórskiej zakończył się kolejny etap budowy ogrodu polisensorycznego. Sosnowiczanin Zbigniew Podsiadło znalazł się w gronie 11 fotografików nagrodzonych Medalem Gloria Artis. Są to najwyższe wyróżnienia przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Sosnowcu odbyły się Mistrzostwa Polski w Karate Kyokushin. Piłkarze Zagłębia nie awansowali do ekstraklasy, za to mogliśmy się cieszyć z sukcesów w innej odmianie piłki nożnej. Reprezentanci Jorkyball Sosnowiec wywalczyli klubowe mistrzostwo świata podczas zawodów rozegranych we Włoszech.

LIPIEC

Sosnowieckie Stawiki po metamorfozie. Wydzielono trasę rowerową od ścieżki dla pieszych. Rowerzyści mają teraz do swojej dyspozycji ok. 2 kilometrów trasy, która na całej długości ma 3 metry szerokości. Oprócz budowy ścieżek wokół akwenu, ustawiono także ponad 70 ławek i blisko 40 stojaków rowerowych. Nowością jest tzw. alejka zakochanych, która została wytyczona od strony ulicy Sobieskiego. Stawiki to także Wake Zone Stawiki, czyli kompleks sportowo-rekreacyjny, który tworzą: pięciosłupowy wyciąg do wakeboardu i nart wodnych, wyciąg szkoleniowy 2.0, beach bar, sklep wakeboardowy, wypożyczalnia sprzętu, strefa rekreacji, stacja street workoutu oraz plac zabaw dla dzieci.

8 lipca na odmienionym kompleksie odbyła się Bitwa na balony z wodą, a kolejnym wydarzeniem był Rodzin Festyn Policyjny. 7 lipca została podpisana umowa pomiędzy Sosnowieckimi Wodociągami, Gminą, a wykonawcą na budowę sieci wodociągowej, sanitarnej i deszczowej w Maczkach i części Ostrów Górniczych. Efektem podłączenia do sieci będzie m.in.: niższa cena wody. Firma Complex Projekt będzie odpowiedzialna za opracowanie dokumentacji dotyczącej połączenia sosnowieckiego odcinka trasy S1 (tzw. Wschodniej Obwodnicy GOP) z terenami inwestycyjnymi po dawnej kopalni piasku Maczki-Bór oraz z obszarem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dzielnicy Dańdówka. Katowicka firma na wykonanie dokumentacji będzie miała 15 miesięcy. Czwarte miejsce sosnowiczanki Mileny Korbut podczas lekkoatletycznych MŚ kadetów U-18. Wychowanka MKS MOS Płomień Sosnowiec, na co dzień uczennica LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu znakomicie spisała się w biegu na 800 m.

SIERPIEŃ

To już tradycja, że ostatnią niedzielę sierpnia sosnowiczanie spędzają na grillowaniu u podnóża Górki Środulskiej. Nie inaczej było w tym roku.  W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy na terenie Sosnowca wymienionych zostanie 7694 lamp oświetlenia ulicznego. Miejsce wysłużonych opraw sodowych i rtęciowych zajmą lampy w technologii LED. To największy z dotychczas realizowanych w Polsce projekt wymiany oświetlenia ulicznego w jednym pakiecie. Sosnowiec na realizację projektu otrzymał 15,3 mln zł.  To najwyższe dofinansowanie ze wszystkich miast, które starały się o fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 na poprawę efektywności energetycznej oświetlenia. Ostatecznie umowa została podpisana z firmą SAG Elbud z Gdańska, która za kwotę 14,7 mln zł zajmie się wymianą. Dofinansowanie z RPO  wyniesie 10,7 mln zł (prawie 74%), wkład miasta wyniesie 4 mln zł. 17 sierpnia rozpoczął się remont drugiego fragmentu ulicy Gospodarczej, od skrzyżowania z ul. Zamenhoffa do ul Suchej.

WRZESIEŃ

Przez 3 dni w ponad 60 miejscach w Sosnowcu obowiązywała oferta za pół ceny. Po raz kolejny miast wzięło udział w akcji „Zagłębie za pół ceny”.  Mieszkańcy mieli spory wybór oferty, m.in. wśród sosnowieckich restauratorów. Sosnowiec „bogatszy” o kolejne miejsca w żłobku miejskim, tym razem 25. Wszystko to dzięki nowemu oddziałowi, który powstał w dzielnicy Juliusz. Żłobek zlokalizowany jest na parterze budynku przy ul. Czołgistów 5. Przybyło miejsc także w sosnowieckich przedszkolach. Od września jest ich o 75 więcej. To efekty rozbudowy przedszkoli nr 20 przy ul. Śliwki 38 oraz nr 47 przy ul. Piłsudskiego 92.

PAŹDZIERNIK

33 projekty zostaną zrealizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu. Tym razem do podziału było 7,5 mln zł. W tym roku mieszkańcy po raz pierwszy mogli oddawać głosy tylko drogą elektroniczną. W sumie 20 774 mieszkańców Sosnowca oddało 44 934 głosy. Dzięki temu, że sosnowiczanie mogli wybrać projekty przez internet, ograniczona została liczba głosów nieważnych. W tym roku było ich zaledwie 64, przy 3302 w poprzedniej edycji i aż 5149 w 2015 roku. Nigdy wcześniej w historii Sosnowca nie budowano tylu kilometrów dróg rowerowych – do końca 2018 roku, w sumie powstanie ich ponad 20 kilometrów. Fani dwóch kółek wreszcie będą mogli bezpiecznie poruszać się po naszym mieście. Łączna kwota inwestycji to ponad 11,5 mln zł. Pierwsze prace ruszyły już w drugiej 2017 roku.

LISTOPAD

Przy ulicy Janowskiego w Sosnowcu powstanie nowoczesny budynek Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Południe  oraz Prokuratury Rejonowej Sosnowiec-Północ.

10 listopada odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Na terenie parku obok Egzotarium, powstanie „Park Bioróżnorodnści”. Projekt zostanie dofinansowany w kwocie 3,8 mln zł z funduszy POIiŚ. Prace budowlane w ramach tej inwestycji mają rozpocząć się w drugim kwartale przyszłego roku.

4 listopada ruszył kolejny etap modernizacji torowisk tramwajowych. Tym razem prace rozpoczęły się na odcinku ulicy Piłsudskiego od skrzyżowania z ul. Sobieskiego, aż do wiaduktu nad S86.  Dotarła do nas bardzo smutna wiadomość.

W nocy z 11 na 12 listopada zmarł Zbigniew Studencki, założyciel i pierwszy dyrektor Muzeum w Sosnowcu, które prowadził przez 30 lat.Poznaliśmy wyniki głosowania do Rady Seniorów kadencji 2018-2020. W sumie oddano 740 głosów. Dla porównania dwa lata temu podczas wyborów oddano ich jedynie 266. Aż 22 medali, w tym osiem złotych, zdobyli reprezentanci Polski w mistrzostwach świata w ju-jitsu w kolumbijskiej Bogocie. Olbrzymi udział w tym sukcesie mieli zawodnicy Budowalnych Sosnowiec, którzy po raz kolejni okazali się podporą reprezentacji narodowej. Biało-Czerwoni po raz trzeci z rzędu zostali najlepszą drużyną globu. Najwięcej powodów do radości miała Martyna Bierońska, która indywidualnie zdobyła złoto i brąz.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close