AlarmRegionŚwiat

Jednak nie wyginęła! Oto największa pszczoła na świecie

Długa na prawie cztery centymetry, z rozpiętością skrzydeł przekraczającą 6 cm – chodzi o największą pszczołę na świecie. Ten gatunek uznany był za wymarły, okazało się jednak, że populacja pszczoły Wallace’a niemalże kwitnie.

 

 

TOP 5 Silesia na tropie sensacyjnego transferu w śląskiej piłce!

Osobnika gigantycznej pszczoły Wallace’a zaobserwowano w 1981 roku. Od tamtego czasu gatunek ten, uznany był za wymarły. Okazało się jednak, że w prowincji Moluki Północne w Indonezji populacja pszczoły Wallace’a niemalże kwitnie. Udwodnił to biolog z Uniwersytetu w Princeton Eli Wyman oraz fotograf historii naturalnej Clay Bolt.

 

 

Pszczołę Wallace’a można odróżnić od innych gatunków ze względu na rozmiar, duże i dobrze rozwinięte szczęki oraz czarne ubarwienie z białą opaską na brzuchu.

Pszczoła Wallace’a to bardzo rzadki owad, dlatego nie jest wystarczająco dobrze zbadanym gatunkiem. Naukowcy niewiele wiedzą na temat jego zachowania. Jego szczęki mogą sugerować, że owad żywi się mięsem, jednak faktycznie żuchwa służy mu do zeskrobywania żywicy z drzew, z której następnie wytwarza gniazda odporne na termity. Podobnie jak w przypadku jego cztery razy mniejszej kuzynki – pszczoły miodnej – dieta pszczoły Wallace’a składa się z nektaru i pyłku.

Naukowcy sądzą, że to największy żywy gatunek pszczół.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close