KrajRegion

500 plus dla emerytów, rencistów i niepełnosprawnych 2019. Jak dostać, gdzie złożyć wniosek?

500 plus dla niepełnosprawnych weszło w życie 1 października. Dodatkowe pieniądze mogą otrzymać także seniorzy. 500 plus dla emerytów nie przysługuje jednak wszystkim emerytom i rencistom – trzeba będzie spełnić określone warunki.

 

TOP 5 SILESIA FLESZ: Prohibicja w Katowicach i czy to UFO rozwaliło Rudę Śląską?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

500 plus dla niepełnosprawnych

500 plus dla niepełnosprawnych to świadczenie, które przysługuje osobom niepełnosprawnym.Weszło ono w życie 1 października.

Wprowadzona została zasada „złotówka za złotówkę” – łączna kwota świadczeń finansowanych ze środków publicznych otrzymywanych przez osobę niepełnosprawną i dodatkowego świadczenia, nie będzie mogła przekroczyć 1600 zł. Przykładowo, jeśli osoba niepełnosprawna otrzymuje rentę w wysokości 1200 złotych, otrzyma 400 złotych świadczenia, wtedy łączna kwota pobieranych świadczeń nie przekroczy 1600 złotych.

Wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych trzeba będzie składać do ZUS lub innego organu zajmującego się wypłatą świadczeń emerytalno-rentowych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Nożownik złapany! [FOTO]

UWAGA! Silne opady i burze z gradem na Śląsku

Śmierć młodego górnika w wypadku w kopalni Janina

500 plus dla emerytów. Od kiedy 500 plus dla emerytów?

Seniorzy będą mogli ubiegać się o dodatek 500 plus dla emerytów, jeżeli są niezdolni do samodzielnej egzystencji albo pobierają zasiłek pielęgnacyjny. Szansę na świadczenie mają także osoby, które nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, ale ukończyły 75 lat i pobierają zasiłek pielęgnacyjny.

500 plus dla emerytów. Jak złożyć wniosek 500 plus dla emerytów?

Wniosek 500 plus dla emeryta należy złożyć w ZUS lub KRUS. Przyjmowane będą od 1 października 2019 roku. Wniosek należy uzupełnić o stosowne załączniki. Są to:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji
  • dokumentacja medyczna
Początkowo z nowego świadczenia 500 plus skorzystać miało, 300 tys. osób, jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł. Programem zostanie więc objętych łącznie ok. 850 tys. osób.
500 plus dla emerytów dostaną osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 1100 zł brutto, czyli 935 zł netto. Według zasady „złotówka za złotówkę”, jeśli inne świadczenia (w tym emerytura czy renta) łącznie sięgają na przykład kwoty 1010 zł brutto, wtedy na rękę z 500 plus takie osoby dostaną 490 zł, aż do limitu 1600 zł.

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close