Kategorie

81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak uroczystości wyglądają na Śląsku?

II wojna światowa to najkrwawszy konflikt w dziejach ludzkości, który pochłonął ogromną liczbę ofiar, a świat dowiedział się o tym co to prawdziwe zło. Działania wojenne rozpoczeły się przez agresję Niemiec na Polskę. Wiele bitew, starć i incydentów w pierwszych dniach września odbywało się w naszym regionie.

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Uroczystości odbywają się m.in. w Węgierskiej Górce, gdzie odbyła sławetna obrona miasta. Obchody 81. rocznicy będą tam przeprowadzone w nowym reżimie sanitarnym, w okolicach bunkra „Wędrowiec”, z udziałem m.in. młodzieży związanej z polskim harcerstwem. – W trakcie uroczystości, uczczona zostanie tak że pamięć Straconych Partyzantów w Żabnicy w 1943 roku oraz 73. rocznica stracenia Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, powiedział nam vice wójt Węgierskiej Górki-Marian Kurowski. – czytamy na łamach strony internetowej Radia Katowice. Przed 10:00 kwiaty zostały złożone również pod Pomnikiem Ofiar Hitleryzmu w Cieszynie, a o 10:00 rozpoczęła się uroczysta msza. Ustroń jak powiedział sam burmistrz – obchodzi co roku wybuch wojny skromnie, z akcentem na udział młodzieży.

81. rocznica wybuchu II wojny światowej to również okazja to zaprezentowania nowych miejsc pamięci. W Świętoszówce odsłonięto pomnik Narodowych Sił Zbrojnych. – Obelisk ma przypominać historię oddziału sierż. Józefa Rauera, który wchodził w skład Okręgu VII NSZ dowodzonego przez mjra Henryka Flamego Bartka”. W działaniach „chłopców z lasu” chodziło przede wszystkim o walkę zbrojną, mówi historyk z katowickiego IPN-u Dariusz Węgrzyn. Lokalizacja obelisku nawiązuje do miejsca, w którym podczas obławy przeprowadzonej przez funkcjonariuszy UB 30 sierpnia 1946 r. zostali zabici członkowie oddziału Rauera. – czytamy dalej na łamach Radia Katowice. 

Jak mówią historycy Polska pod pewnym względami, a mowa jest choćby o mobilizacji żołnierzy, była przygotowana do wojny z Niemcami. Jednak pod względem sprzętowym, przegrywaliśmy z hitlerowcami na praktycznie każdym kroku. Nie istniało lotnictwo, choć  lotników jak pokazała później bitwa o Anglię, mieliśmy świetnych. Wojska pancerne były zbyt małe, a czołgi francuskie w większości przez nas posiadane były zbyt słabe by zatrzymać niemieckie panzerwaffe. Do tego dochodzą szeroko komentowane błędy polskich generałów oraz cios w plecy zadany ze wschodu przez ZSRR. Wojna skończyła się w 1945 r., ale pełną wolność Polska odzyskała dopiero w 1989.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie szkoły kontra koronawirus. Kto wygra? Czy szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów?

Od 1 września nowy rozkład jazdy ZTM. Znika dużo obostrzeń, będą nowe połączenia!

Piast pokona Austriaków? TSV Hartberg rywalem Piasta Gliwice w walce o Ligę Europy!

źródło: Radio Katowice

red: B. Bednarczuk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button