KrajRegionWiadomość dnia

Śląskie szkoły kontra koronawirus. Kto wygra? Szkoły gotowe na przyjęcie uczniów [WIDEO]

Ostatnie przygotowania trwają. Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek trzeba przygotować się w nowym roku szkolnym na zupełnie inne niż zazwyczaj otwarcie.

 

 

Legalne zioło w Tychach i Straż Miejska w centrach handlowych!
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Dzisiaj właściwie to już końcówki, jutro od rana przyjmujemy uczniów. Co prawda to dzień taki rozpoczynający, więc trochę bardziej swobodny, ale staramy się wdrożyć wszystkie procedury, które otrzymaliśmy i z ministerstwa zdrowia i edukacji i głównego inspektora sanitarnego. Nie jest to łatwe, bo szkoła jest dosyć liczna jeśli chodzi o uczniów, natomiast przestrzeń nie jest tak duża. Natomiast wykorzystujemy wszystkie możliwości, które mamymówi Anna Wlaszczyk, Dyrektor Zespołu – Szkolno Przedszkolnego nr 2 w Rudzie Śląskiej.

Bo pomimo pandemii koronawirusa nauczanie będzie się odbywało w trybie stacjonarnym, chociaż z szeregiem obostrzeń.

-Ten czas pracy zdalnej, ten czas ciągłej walki z zagrożeniem jakim jest koronawirus pozwolił na wypracowanie różnego rodzaju zasad, kryteriów, zaleceń, obostrzeń tak aby dzieci, młodzież mogła relatywnie bezpiecznie wrócić do przedszkoli i wrócić do szkółmówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

I tak by powrót do szkoły był bezpieczny przygotowano wskazówki dla uczniów i rodziców. Pierwsza zasada brzmi – nie posyłaj chorego dziecka do szkoły czy przedszkola. To czy dziecko będzie musiało w szkole chodzić w maseczce czy też nie – uzależnione jest od decyzji dyrektora. Szkoły zobowiązane są też do przygotowania pomieszczenia służącego do izolowania dziecka w sytuacji, gdy będą istniały przesłanki mówiące o możliwości zakażenia koronawirusem.

-Generalnie mówimy o tym, że uczniowie przede wszystkim muszą przyjść zdrowi do szkoły, po drugie muszą przy wejściu zdezynfekować ręce, następnie udać się do swoich sal lekcyjnych, gdzie powinni przebywać przez większość czasu pobytu w szkole. Dyrektorzy powinni się starać, aby nauka odbywała się w miarę możliwości w jednej sali lekcyjnejpodkreśla Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.

Śląskie szkoły kontra koronawirus. Kto wygra na Śląsku? Szkoły gotowe na przyjęcie uczniów
Śląskie szkoły kontra koronawirus. Kto wygra na Śląsku? Szkoły gotowe na przyjęcie uczniów

W szkołach pojawiły się płyny do dezynfekcji rąk oraz termometry. Niektóre placówki wyposażyły się nawet w maty do odkażania butów.

-Stoimy na stanowisku, że najpierw edukacja a potem kary. Z tego co wiemy szkoły są tak przygotowane, że na razie nie mamy za co karać i nie zaczynamy od tego. Na pewno w okresie takim początkowym będziemy starać się wypracować, jeżeli byłyby jakieś niedociągnięcia, warunki takie żeby dzieci były bezpiecznezaznacza Dorota Wodzisławska – Czapla, zastępcą Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Już dzisiaj wiadomo, że nie we wszystkich szkłach uczniowie stawią się 1 września. Koronawirus pokrzyżował plany w tej szkole. W Szkole Podstawowej Sportowej z oddziałami integracyjnymi nr 15 w Rudzie Śląskiej wszyscy nauczyciele i ich rodziny zostali objęci kwarantanną, dlatego rozpoczęcie roku przełożono.

-Dostaliśmy informacje, że w jednej z rudzkich szkół grono pedagogiczne miało kontakt z osobą zarażoną. W związku z powyższym jesteśmy na łączach z sanepidem, z dyrektorem szkoły, bo dyrektor zachowując wszystkie procedury musi podjąć ostateczną decyzję czy ten rok szkolny będzie zdalnie, czy ten rok szkolny będzie przesunięty na później. Ale jeśli chodzi o rozpoczęcia w innych placówkach, a mamy ich aż 70, wszędzie rozpoczynamy ten rok szkolny stacjonarnie, chyba że coś jeszcze w nocy wydarzy, bo to jest samo życiemówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Jeśli testy na obecność koronawirusa okażą się negatywne rozpoczęcie roku szkolnego w tej szkole nastąpi 7 września. Do tego czasu dzieci będą uczyły się zdalnie. Nowe przepisy umożliwiają ograniczenie w całości lub w części funkcjonowania przedszkoli, szkół i tego typu placówek.

-Szkół na pewno nie będziemy zamykali, tylko szkoły przejdą na inną formę edukacyjną. Mamy wprowadzone te hybrydy, o których wspominaliśmy w naszej propozycji przesunięcia w czasie takiego 100% zafunkcjonowania szkółpodkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

A jak to zafunkcjonuje w praktyce – przekonamy się w ciągu najbliższych tygodni. Po czasie przyjdzie też moment na wystawienie ocen za właściwe przygotowanie.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zakaz przylotu do Polski samolotów z 46 państw ma zacząć obowiązywać 2 września

Zakażony pracownik pizzerii! Jadłeś tam? Sprawdź czy nie musisz się zgłosić do sanepidu

Koleje Śląskie – nowy rozkład jazdy. Blisko 400 połączeń dziennie

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close