KrajRegionWiadomość dnia

Abp Grzegorz Ryś został nowym metropolitą łódzkim [WIDEO]

Abp Grzegorz Ryś został nowym metropolitą łódzkim.

 

W bazylice archikatedralnej w Łodzi odbył się ingres nowego metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, siódmego z kolei pasterza Archidiecezji Łódzkiej. W uroczystości biorą udział przedstawiciele lokalnych władz, duchowieństwo oraz wierni.

 

W procesji do bazyliki abp. Rysiowi towarzyszył poprzedni metropolita łódzki – abp. Marek Jędraszewski, od stycznia piastujący urząd metropolity krakowskiego, oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. –Kościół Chrystusa to taki, który zna autorytet płynący z ubóstwa, a nie z układów. Taki, który zużywa się w miłosierdziu, a nie zabezpiecza się ciasno i doraźnie skrojoną sprawiedliwością – powiedział abp Grzegorz Ryś w homilii.

Nowy pasterz Kościoła łódzkiego otrzymał z rąk nuncjusza pastorał, który jest symbolem jego władzy pasterskiej w diecezji. Jak podała łódzka kuria, to oryginalne, złocone insygnium z XVIII wieku. Zabytek został odnaleziony i odrestaurowany staraniem abp. Jędraszewskiego.

Abp Grzegorz Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. W latach 1982-1988 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej oraz studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk księdza kardynała Franciszka Macharskiego. Jest kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, cenionym historykiem i autorem licznych opracowań naukowych oraz popularnych z zakresu historii i teologii. 28 września 2011 otrzymał sakrę biskupią z rąk księdza kardynała Stanisława Dziwisza. W swoim herbie przyjął zawołanie „Moc w słabości”. Do godności metropolity łódzkiego został wyniesiony 14 września przez papieża Franciszka.(źr: TVP Info)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close