RegionSilesia Informacje

Abyssus. Roller coaster z 90 000 elementów! Tak się buduje atrakcje w Energylandii

Abyssus to nazwa nowego Roller Coastera, który powstaje w Parku Rozrywki Energylandia. Premierę niezwykłej kolejki o podwójnej mocy przyspieszenia zaplanowano już w tym roku. Roller coaster będzie flagową atrakcją nowo powstającej, szóstej strefy Aqualantis. W prace nad projektem zaangażowano ponad 200 osób, a sama konstrukcja roller coastera składa się z 90 000 części.

Abyssus. Jak się buduje roller coaster?

Budowa Abyssus rozpoczęła się w październiku 2019 roku. Będzie to coaster typu  Shockwave, a jego wyjątkowość polegać  będzie na podwójnym przyspieszeniu podczas jednego przejazdu. Jak to możliwe? Double Launch coaster, bo tak brzmi nazwa modelu tej kolejki, rozpędzi się do 100 km/h z toru startowego, który zastąpi tradycyjny wyciąg na duże wysokości. Napęd wywoływany jest dzięki systemowi magnetycznemu, który rozprowadzany jest zgodnie z kierunkiem jazdy zaś zamontowane w wagonie kolejki magnesy podążają za wytworzonym polem magnetycznym, by osiągać maksymalne parametry. Suma połączonych mocy napędu wynosi 3824 kW, co stanowi równowartość 5210 KM czyli tyle co 7 silników bolidów Formuły.

Abyssus będzie wynosić się na nieco ponad 38 metrów wysokości po torze o długości 1316 m. Jednorazowo wagon kolejki zabierze 16 osób. Przejazd roller coasterem gwarantuje liczne zwroty, czyli tak zwane inwersje, których atrakcja posiadać będzie aż 4. Nie zabraknie wrażeń także na dalszych etapach trasy. Gdy roller coaster zacznie tracić na prędkości, zostanie dopędzony jeszcze raz. Dla lubiących szybować w chmurach, producenci atrakcji zapewnili efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne oraz wiele efektów wodnych takich jak: wodospady, jeziora i fontanny. Za projekt konstrukcji odpowiada holenderska firma Vekoma. Wagony i aranżacja Abyssusa nawiązują do starożytnego zatopionego miasta Atlantis.  Infrastruktura nowego roller coastera całkowicie położona będzie w wodzie, jednak jego twórcy zapewniają, że został tak skonstruowany by nie można było się zmoczyć.

Elementy do konstrukcji Abysussa zostały wyprodukowane między innymi w Holandii, Czechach, Słowacji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Roller coaster będzie składał się z  90 500 części! Waga całej konstrukcji to aż 815 ton.

Na obecnym etapie montaż konstrukcji zrealizowano w 80%. Trwają prace nad przygotowaniem instalacji elektrycznych oraz budową stacji, na której goście Energylandii będą wsiadać do roller coastera.

Abyssus. Aqualantis – królestwo oceanu!

Aqualantis to kolejna część parku, która powstanie na obszarze 6 hektarów otaczając roller coaster Abyssus. W budowę nowej, szóstej strefy Energylandii, zaangażowanych jest ponad 200 osób. Zespół pracujący nad projektem to specjaliści, w tym inżynierowie, konstruktorzy, montażyści konstrukcji, alpiniści, elektrycy oraz budowlańcy różnych fachów: cieśle, zbrojarze, murarze, a także kierowcy i operatorzy sprzętu ciężkiego, takiego jak koparki, spychacze czy dźwigi. W ramach tak zwanego nadzoru  na budowie pracuje 14 osobowa kadra inżynierska . Z każdym dniem zbliża się etap zamknięcia stanów surowych powstających budynków na tym terenie. Wybudowane dotychczas elementy pochłonęły 13 640 m3 betonu, 2815 ton stali zbrojeniowej, a także 40 000 ton kruszywa do zasypów i do budowy dróg!

Fabuła nowej części parku nawiązuje do starożytnego Atlantis. Mieszkańcy tej krainy żyli w dostatku i harmonii z morzem. Jednak miasto zalała wielka fala i królestwo przez wieki znajdowało się na dnie oceanu. Szczęśliwie ruiny zostały odnalezione przez dzielnych odkrywców, którzy zbudowali stację pomp, aby odzyskać stracone miasto. Nadeszła nasza kolej by wkroczyć do krainy oceanów! W Aqualantis na całe rodziny czekać będzie wiele atrakcji, między innymi ekspedycja łodziami wśród tajemniczej laguny, pokazy Aquajump, czyli akrobatyczne skoki do wody z ogromnej wieży, a także nowy model kolejki  Disco Coaster. Nie zabraknie także sklepików i atrakcji dla najmłodszych.

Aqualantis otworzy nowy rozdział w budowie i tematyzacji kolejnych etapów Energylandii. Za projekt, oprawę wizualną i fabułę odpowiadać będzie studio Jora Vision. Firma od lat związana z branżą rozrywki na całym świecie projektująca takie parki jak: Disneyland, Waliby, Europa Park oraz festiwal Tomorrowland.

Źródło: informacja prasowa

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close