REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacje

Akcja badań przesiewowych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach [WIDEO]

Chodziło o badania pozwalające wykryć groźną chorobę Alzheimera

Objawiające się coraz częściej roztargnienie, zapominanie się, nerwowość a nawet problemy z orientacją – choć pozornie nie budzące wątpliwości, powinny zawsze skłonić do konsultacji ze specjalistą. Te symptomy mogą świadczyć o rozwoju bardzo poważnych chorób na tle neurologicznym. Mogą być wczesnymi objawami Alzheimera, choroby która prowadzi do otępienia a niestety, dotyka coraz szerszą grupę społeczeństwa. 

– Denerwowałam się przed badaniem, ale teraz jestem już spokojniejsza. Badania były takie proste, ale jednak troszkę wykryłam swoich takich niedociągnięć że tak powiem w pamięci. Warto innym polecać, bo to są podstawowe badania bo to są podstawowe badania. A potem, gdyby coś się gorszego to można udać się do lekarza rodzinnego, a potem on kieruje na dodatkowe badania. Ale w moim przypadku nie będzie to na razie konieczne – mówi Irena, pacjentka.

– Ważne jest właśnie wyłapanie tych pierwszych, niepokojących objawów. Cena jest tutaj pomoc rodziny, opiekunów, którzy zauważają, że pacjent zaczyna inaczej funkcjonować, nie radzi sobie w codziennych czynnościach. U młodszych pacjentów jest to często nie radzenie sobie z obowiązkami zawodowymi, jakieś korzystanie z nowych technologii jak np. opłacanie rachunków. Pacjent często sam nie jest w stanie tego zauważyć. Tutaj szczególnie narażone są narażone osoby cierpiące na inne choroby, właśnie takie ogólnointernistyczne jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość. Zwłaszcza osoby nieleczące tych chorób, często niedodiagnozowane – mówi Mateusz Toś, asystent katedry neurologii w UCK w Katowicach.

– W maju zostały przeprowadzone, teraz wznowione i przeprowadzone pierwsze badania, gdzie udział wzięło ponad 50 osób. Grupa seniorów jest najbardziej narażona na wszystkie choroby związane z zaburzeniami pamięci, w tym także Alzheimera, a może głównie. No niestety, ostatnie właśnie badanie wskazało, że jest to inicjatywa bardzo potrzebna, bo na te nasze 50 osób około 40 jest do dalszej diagnozy – mówi Alicja Walusiak, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Alezheimerowskiego.

Powiązane artykuły

Narażeni są również ludzie młodzi, jednak szczególne ryzyko dotyczy seniorów po 65 roku życia. To właśnie dla nich zorganizowano akcję badań przesiewowych, z których nieodpłatnie zainteresowani mogli skorzystać w sobotę w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach. To wspólna inicjatywa specjalistów neurologii i Śląskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego.

autor: Fatima Orlicka / opracowanie: Bartosz Bednarczuk 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button