reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Akcja badań przesiewowych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach [WIDEO]

Chodziło o badania pozwalające wykryć groźną chorobę Alzheimera

reklama

Objawiające się coraz częściej roztargnienie, zapominanie się, nerwowość a nawet problemy z orientacją – choć pozornie nie budzące wątpliwości, powinny zawsze skłonić do konsultacji ze specjalistą. Te symptomy mogą świadczyć o rozwoju bardzo poważnych chorób na tle neurologicznym. Mogą być wczesnymi objawami Alzheimera, choroby która prowadzi do otępienia a niestety, dotyka coraz szerszą grupę społeczeństwa. 

– Denerwowałam się przed badaniem, ale teraz jestem już spokojniejsza. Badania były takie proste, ale jednak troszkę wykryłam swoich takich niedociągnięć że tak powiem w pamięci. Warto innym polecać, bo to są podstawowe badania bo to są podstawowe badania. A potem, gdyby coś się gorszego to można udać się do lekarza rodzinnego, a potem on kieruje na dodatkowe badania. Ale w moim przypadku nie będzie to na razie konieczne – mówi Irena, pacjentka.

– Ważne jest właśnie wyłapanie tych pierwszych, niepokojących objawów. Cena jest tutaj pomoc rodziny, opiekunów, którzy zauważają, że pacjent zaczyna inaczej funkcjonować, nie radzi sobie w codziennych czynnościach. U młodszych pacjentów jest to często nie radzenie sobie z obowiązkami zawodowymi, jakieś korzystanie z nowych technologii jak np. opłacanie rachunków. Pacjent często sam nie jest w stanie tego zauważyć. Tutaj szczególnie narażone są narażone osoby cierpiące na inne choroby, właśnie takie ogólnointernistyczne jak nadciśnienie, cukrzyca, otyłość. Zwłaszcza osoby nieleczące tych chorób, często niedodiagnozowane – mówi Mateusz Toś, asystent katedry neurologii w UCK w Katowicach.

reklama

– W maju zostały przeprowadzone, teraz wznowione i przeprowadzone pierwsze badania, gdzie udział wzięło ponad 50 osób. Grupa seniorów jest najbardziej narażona na wszystkie choroby związane z zaburzeniami pamięci, w tym także Alzheimera, a może głównie. No niestety, ostatnie właśnie badanie wskazało, że jest to inicjatywa bardzo potrzebna, bo na te nasze 50 osób około 40 jest do dalszej diagnozy – mówi Alicja Walusiak, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Alezheimerowskiego.

Narażeni są również ludzie młodzi, jednak szczególne ryzyko dotyczy seniorów po 65 roku życia. To właśnie dla nich zorganizowano akcję badań przesiewowych, z których nieodpłatnie zainteresowani mogli skorzystać w sobotę w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach. To wspólna inicjatywa specjalistów neurologii i Śląskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego.

autor: Fatima Orlicka / opracowanie: Bartosz Bednarczuk 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button